Türkiyenin İlk Kuir Festivali Kasımda Ankarada

Haber ve Duyurular 17 Ekim 2011
Türkiyenin İlk Kuir Festivali Kasımda Ankarada
Katılmayı Düşünen Arkadaşların Dikkatine!

Topluca katılmayı düşündüğümüz KuirFest’e sizde bizimle beraber katılmak isterseniz İletişim Formumuzdan bize katılım durumunuzu ve iletişim bilgilerinizi bildirmeniz yeterli.

Pembe Hayat KuirFestAntalya Altın Portakal Film Festivali’nin en çok konuşulan filmleri Zenne ve Nar, ’da ilk kez Pembe Hayat KuirFest‘te gösterilecek. 17-24 Kasım tarihleri arasında Ankara’da yapılacak Pembe Hayat KuirFest Türkiye’nin ilk olacak.

Türkiye’nin ilk kuir festivali olan Pembe Hayat KuirFest, 17-24 Kasım 2011 tarihleri arasında Ankara’da Kızılay ’nda gerçekleşecek.

Festival’in sürprizlerinden biri de Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ödüllü filmleri Zenne ve Nar’ın Ankara galalarına evsahipliği yapacak olması. “En İyi İlk Film”, “SİYAD Ödülü”, “Yardımcı Erkek Oyuncu”, “Yardımcı Kadın Oyuncu”, “En İyi Görüntü Yönetmeni” olmak üzere toplam 5 dalda ödül kazanan ve ödül törenine damgasını vuran Zenne ile “Jüri Özel Ödülü”nün sahibi Nar, Ankaralı sinemaseverlerin karşısına ilk kez Pembe Hayat KuirFest’te çıkacak.

Açılış Filmi: Zenne
M.Caner Alper ve ’ın, 2008’de eşcinsel olduğu için ailesi tarafından öldürülen Ahmet Yıldız’a adadıkları Zenne, Pembe Hayat KuirFest’in 17 Kasım’da Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda yapılacak açılış gecesinde gösterilecek.

Kerem Can, Erkan Avcı, Giovanni Arvaneh, Rüçhan Çalışkur ve Tilbe Saran’ın oynadıkları film, imkansız görünen bir dostluk hikayesini anlatıyor. Zenne, Türkiye’nin değer yargılarını çok tanımayan ve bir yıllığına geldiği İstanbul’da, dans klüplerinde zennelik yapan Can ve Doğulu, muhafazakar bir ailenin çocuğu olan Ahmet’le tanışan Almanyalı fotoğrafçı Daniel’in yaşadıkları üzerinden Türkiye’deki namus ve ahlak anlayışını sorguluyor.

NAR film ekibiyle Ankara’da
Serra Yılmaz, İrem Altuğ, İdil Fırat ve Erdem Akakçe’nin başrollerini paylaştıkları Nar ise, bir kadının kendi adaletini aramasıyla başlayan bir hikayeyi anlatıyor ve apayrı şeylere inanan dört kişiyi bir evin içinde, yarım gün gibi kısa bir sürede adalet konusunda, kendilerine yarattıkları inanç dünyaları konusunda ciddi bir sorguya tabi tutuyor.

Ümit Ünal’ın “Sınıfsal değil kişisel bir mücadeleyi anlatıyor” dediği ve Türkiye sinemasının en gerçekçi lezbiyen karakterlerinden ikisine hayat veren Nar Ankara galasını Pembe Hayat KuirFest’te yapacak ve filmin gösterimine yönetmen ve oyuncuları da katılacak.

Türkiye’nin ilk kuir festivali
Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans (LGBT) Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Festival, eşcinsel ve trans bireylere yönelik ayrımcılığa dikkat çekerken Türkiye’de kuir teorinin ve sanatın konuşulmasına, tartışılmasına olanak yaratacak.

LGBT hakları mücadelesine sanat aracılığıyla ifade alanları yaratmayı amaçlayan Pembe Hayat KuirFest, sinemadan edebiyata, müzikten videoya pek çok farklı türü buluşturacak ve Türkiye ve dünyadan kuir sanatçıları bir araya getirecek.

Ayrıntılar çok yakında web sitesinde
Pembe Hayat KuirFest’in programında yer alacak filmler ve etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgiye çok yakında pembehayat.net adresindeki web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Pembe Hayat KuirFest Basın Açıklaması

 
Etiketler: , , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

  • Kerim : Selam Ben Azərbaycandan ariyorum Bana yardim edin...
  • Olguncu : Güzel bir yer aşkımı orda buldum...
  • Jeyan : Ben orası paşamken takılırdım oraya durakkende gittiğim çok olmuştu...
  • Mehmet : Herkese bol arkadasliklar...
  • Harun : Bayramın ikinci günü daha önceleri önünde yürüyüp bir türlü içe...