[Tiyatro] Kadınlar Aşklar Şarkılar

Genel 28 Ocak 2013
[Tiyatro] Kadınlar Aşklar Şarkılar

“Tüm sesler, hikâyelerini doğrudan seyirciye anlatırlar. Fakat seyirci, alıştığımız seyirci değildir artık. Adı aşkla, arayışla, özlemle ve ölümle iç içe geçmiştir şimdi. Her kadın, ölüme doğru yol alırken, varlığı seyircide somutlaşmış bu belirsiz kişiye doğru seslenir. Aşkların, ölümlerin, arayışların asıl muhatabı bu belirsiz kişidir çünkü:

‘Buraya gelmeden önce beklemezdim seni. Ama arardım. Sokaklara çıkardım seni bulmak için. Birileriyle yatardım. Birileriyle dövüşürdüm. Birilerine gülerdim. Bezen tam bir köşeyi dönecekken senin de o köşeden dönmek üzere olduğunu hayal edip heyecanlanırdım. Çok heyecanlanırdım. Köşeyi dönemez ağlamaya başlardım. Sırf seni ararken ölmeyeyim diye ağzımda jilet çevirmeyi, o jiletle göğsümü parçalamayı öğrendim. Seni bulamayacağım bir dünyaya meydan okuyabilmek için her gece haplandım. Çorabımın lastiğine bir bıçak sıkıştırıp yürüdüm sokaklarda. Öfkelendiğimde içimdeki hayvanın diliyle haykırmayı öğrendim. Ve ben, yine sokaklarda seni aradığım bir gece, onlar tarafından öldürülüp bu depoya atıldım. O geceden beri burada seni bekliyordum.
Belki bin yıldır buradayım ben.'”

Kadınlar Aşklar Şarkılar tarafından yazılıp, ‘ın oynadığı tek kişilik oyunu “” bu akşam (27 Ocak 2013) seyirciyle buluştu. Ankarada sahnesinde prömiyerini yapan oyunun yönetmen koltuğunda yeralmakta.

Her ne kadar tek kişilik bir oyun da olsa şüphesiz bir çok trans kadının sesinden izler taşımakta “Kadınlar Aşklar Şarkılar”. Kahramanımız daha 5 yaşında iken cinsel yönelimlerinin farkında olmuş olan bir trans kadındır. Daha küçücük bir çocukken anne ve babası tarafından başlayan “şunu yapma” “böyle oturma” gibi dayatmalar ile kuklasal bir döngüye girmiştir. Anlam verememiştir bu duruma, oysa sevmiştir aynada kendine baktığında dalıp gittiği kendini. Ancak kendi olabildiğinde ise artık bir sokağın köşe başında iş tutar olmuştur. Kolay değildir insanın kendi olabilmesi, özellikle de bir öteki ise.

Anlamıştır hayatta kimseden hayır gelmeyecegini, bu nedenle bastırmıştır duygularını. Tek kurtuluş para kazanmaktadır zira yaşlanınca ona bakabilecek olan tek şey paranın gücüdür. “Pek bir sever bizim kızlar aşkı” der ama eklerde “Ne gelirse aşktan gelir”. Aşktan ölmüştür nice arkadaşı. Kendilerine dost tuttukları adamların ellerinde ölümü ve aşkı tatmışlardır. Bu nedenle bastırmıştır bastırmasına içindeki aşkı ama gün gelipte kaptırmıştır kalbini midyeci bir adama. Adam ki ne adam. Öldürmeyi ve ölmeyi göze almıştır onun için. “Ölümün değmediği aşk, mekan tutmaz gönlümde benim” demiştir ve midyecinin esmer teninin altında vermiştir ona canını.

“Bu aşkın elinden yanıyor bağrım / Dinmiyor bir türlü feryadım ahım / Azgın yaram merhem tutmaz çok derin / Sevdası yasaklı aşkı yasaklı / Benzemez kimseye her şeyi farklı / Şu yaman yürekte sızısı saklı / Sevdası yasaklı aşkı yasaklı / Senin için ölürüm az gelir bana..”

Fotoğraf : Kaya Öztürk
Fotoğraf : Kaya Öztürk
Fotoğraf : Kaya Öztürk
Fotoğraf : Kaya Öztürk
Fotoğraf : Kaya Öztürk
Fotoğraf : Kaya Öztürk
Fotoğraf : Kaya Öztürk

 

Özetle az çok bilgi sahibi olduğumuz trans kadınların hayatlarına adanmış bir oyundur “Kadınlar Aşklar Şarkılar”. Sevgili Ahmet Melih Yılmaz‘ın performansı ile yeri gelip ağlatan yeri geldiğinde ise salonu kahkahaya boğduran mükemmel bir seyirlik. Nice trans kadının sesine şarkılarla eşlik eden bu güzel oyunu kaçırmayın. Şuan için net bir tarih açıklanmamış olsa da İstanbulda da gösterim düşünülmekte olup güncel bilgileri alt kısımdaki facebook ve twitter sayfalarından bulabilirsiniz.

Facebook : Kadınlar Aşklar Şarkılar
Twitter : Kadınlar Aşklar Şarkılar

Fotoğraf : Kaya Öztürk

 
Etiketler: , , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

  • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
  • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
  • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
  • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
  • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...