Testis Kanseri Kontrolü

Sağlık 19 Haziran 2012
Testis Kanseri Kontrolü

Testis Kanseri Kontrolü erkeklerde görülen kanserler arasında küçük bir oranı kapsasa da potansiyel bir sorundur. Erken tanı ile %95 oranında iyileştirilebilen için düzenli olarak kendinize yapacak olduğunuz bir kaç basit kontrol hayatınızı kurtaracaktır. Yüz bin erkekte üç oranında görülen özellikle genç erkeklerde görülmekte olup genç erkeklerde görülme oranı yetişkinlere ortalama iki kat daha fazladır.

Yetişkin bir erkekte bir golf topundan küçük olan testisler erkek üreme sisteminin organları olup penisin altında skrotum (torba) adı verilen kesede yer alır. Örneğin düzenli olarak ayda bir defa yapacak olduğunuz bir iki dakikalık basit bir kontrol ile testislerinizde herhangi bir oluşumun olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Bu kontrolü sakrotumun (torbanın) derisinin gevşek ve rahatken yapmak gerektiği için duş yada banyodan hemen sonra gerçekleştiriniz.

(Bu kontrolü her hestisiniz için ayrı ayrı gerçekleştirin) Baş parmağınız ve yüzük parmağınız arasına aldığınız testisiniz yavaşça yuvarlayın ve bu sırada yüzeyinde herhangi bir kitle olup olmadğını kontrol edin. Ayrıca bu kontrollerde bir önceki kontrolünüze göre testislerinizde büyüme yada sertleşme gibi farklı değişimlerin olup olmadığını da gözlemleyiniz. Testisinizin üst kısımına doğru hissedecek olduğunuz küçük sert kısım normal olup, testisinizde farkedecek olduğunuz değişim yada kitlelerin de kanser olacağı konusunda kesin bir yargıda bulunmakta doğru değildir. Bu nedenle böylesi bir durumda direkt olarak doktorunuz ile iletişime geçmeniz iyi olacaktır.

Alt kısımda yeralan Dr Christian’ın bir grup itfayeci ile gerçekleştirmiş olduğunu testis kanseri konrolü videosu yazımızda bahsetmiş olduğunuz kontrol şeklini görsel bir şekilde sunmanktadır. Bu nedenle videoyu izlemeniz tavsiyemizdir.

 
Etiketler: , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

  • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
  • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
  • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
  • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
  • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...