Sobelendik….

Kategorilenmemiş 8 Nisan 2007
Henüz Küçük Resim Eklenmemiş

CACHORRO
Fazlasıyla detaylı bilgi için önceden yazmış oldugum gönderi yeterli olacaktır sanırım. Okumak için buraya tıklamanız yeterli.

DOKUZ
İstanbul’un sakin mahallelerinden birinde vahşi bir cinayet işlenir. Cesedi bulunan kadının kimliği tam olarak anlaşılamaz, fakat polisin eline kadının çıplak görüntülerinin yer aldığı video görüntüler geçmiştir. Polis, mahalle sakinlerini olayla bağlantılı olarak sorgulamaya başlar.

Son dönemin en ilginç yapımlarından biri olan Dokuz, dijital kamerayla çekildi ve 21. İstanbul Film Festivali’nde, En İyi Film ödülünü alıp, Serra Yılmaz’a da En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandırdı.

FLAWLESS
Homofobik bir adam, eşcinsel komşusunun yardımına muhtaç kalırsa ne olur? Emekli güvenlik görevlisi Walt’ın, bir grup hırsızı kovalarken geçirdiği bir kaza sonucu, ses telleri zedelenir ve konuşma yeteneğini kaybeder. Terapisinin bir parçası olarak şarkı söyleme dersleri de alması gerekir ama ona bu konuda yardımcı olabilecek tek kişi, eşcinsel komşusu Rusty’dir.Homofobik Walt’ın ezelden beri hiç hoşlanmadığı Rusty’le girmek zorunda kaldığı zorunlu diyalog, zamanla aralarında bir dostluğun gelişmesine neden olur.Joel Schumacher’in filmi, çocukluğunun geçtiği semtte çekmesi nedeniyle yönetmenin en kişisel filmi olarak nitelendirilen Flawless, usta oyunculukları ve mükemmel görüntü yönetimiyle dikkat çekiyor.

C.R.A.Z.Y
Jean-Marc Vallée’nin “C.R.A.Z.Y” adlı son filmi, 60’lı yıllardan başlayarak orta-sınıfa mensup Montreal’li bir aileden sıradışı bir baba-oğul hikayesi aktarıyor. Doğası gereği, kendisinden beklenilenden farklı davranmak zorunda kalan erkek çocuğun yaşadığı çelişkilerin, kendi benliğini aramasının ve olgunlaşmasının anlatıldığı hikaye Kanada’nın bir nevî Babam ve Oğlum’u sayılabilir…Kişisel tercihleri(hediye gibi, müzik gibi), hayata bakış açıları çelişen bu iki insanı kopmaktan alıkoyan ise, kardeşlerini yalnızlığa mahkum eden her biri birbirinden acayip özelliklere sahip dört erkek evlat ve oğlunun mistik güçlere sahip olduğuna inanan bir anne (Danielle Proulx). Her şeye rağmen babasına büyük bir hayranlık duyan ve ona yaranabilmek için hayatını uzunca bir süre yalanlar üzerine koyan Zach’in doğasıyla girdiği amansız mücadelenin, onu çıldırmanın eşiğine getirmesi üzerine bir film “C.R.A.Z.Y”.Quebec’te başlayan ve Kudüs’e kadar uzanan fiziksel ve ruhsal bir yolculuğun, toplumsal baskının, insan doğasının, mücadelenin ve azmin anlatıldığı eşsiz bir baba-oğul hikayesi olan “C.R.A.Z.Y”; Michel Côté’nin unutulmaz performansıyla ölümsüzleşiyor. Sinemaseverlerin kulaklarının pasını alacak muhteşem parçalar(David Bowie, Pink Floyd, Rolling Stones vb.) ve dokunaklı final de cabası…

TOKYO GODFATHERS
Modern zamanların Tokyo’sunda bir Christmas gecesi, evsiz üç insanın hayatı bir çöp bidonunun içinde buldukları bebek sayesinde sonsuza kadar değişir. Yeni yıl yaklaşırken, toplumun bu unutulmuş üç üyesi, terkedilmiş bu kız çocuğunun ve anne-babasının kaderindeki gizemi çözmeye çalışırlar. Yol boyunca, konuyla hiç ilgisi olmayan olaylarla ve onlardan, kendilerinin hiç unutamadıkları geçmişleriyle yüzleştirmesini isteyen insanlarla karşılaşırlar. Çünkü birlikte gelecekleriyle yüzleşeceklerini öğrenmişlerdir.”Görsel bir Şiir! ‘Tokyo Godfathers animasyonu yepyeni bir bouta taşıyor.” Ken Eisner, Daily Variety

(Not : Sevgili Diagonel‘in sobelemesiyle sevdigim 5 filmi yazmam lazımdı ancak şu aralar dünyevi işler fazlasıyla yogun oldugu için hem yazıyı geciktirdim hemde birazcık film tanıtımlarını çaldım sanırım. Film tanıtımı aşamasında güzel bir yazı olmuştur umarım… )

 
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

2 Yorum Yapılmış

 1. diagonel [11 Nisan 2007 - 10:36]

  DÜNYEVİ İŞLER AHHH AHHHH
  HEMEN HERKESİN BENZER DÜNYEVİ DERTLERİ,İŞLERİ VAR OYÜZDEN GEÇİKMİŞ OLARAK DEĞİLDE ERTELENMİŞ BİR YAZI OLARAK NİTELENDİR..
  BU ARADA FİLMLER HAKİKATTEN İYİYMİŞ 9 U MERAK ETTİM ÖZELLİKLE..
  FLAWLESS BİLİNDİK ÖN YARGI KIILMALARI VE ARDINDAN OLUŞAN KİŞİSEL MUHAKEME VE SONUÇ ÜZERİNE KURULMUŞ BİR FİLM Mİ? BEN Mİ YANLIŞ ALGILADIM ….

  TOKYO GODFATHERS İZLEMEK İSTERİM …ÖZ ELEŞTİRİ HER ZAMAN HOŞUMA GİDER DOLAYISI İLE FİLMİ DAHA ŞİMDİDEN KENDİMDEN DE BİRŞEYLERİ BULABİLECEĞİM BİR GÖRSEL SUNUM OLARAK DÜŞLEDİM HEMEN ….

 2. İçimdeki Ayı [12 Nisan 2007 - 05:47]

  Dokuz’u Serra Yılmaz ın çalışmalarına bakarken farketmiştim. Kendileri sevdigim birisi olur da. Bu merakla bi şekilde zar zor da olsa bulup izlemiştim ve diyebilirim ki izlemiş oldugum en iyi yapımı filmlerden birisi. Neden ilgisiz kalındı bu filme karşı bilemiyorum…

  Flawless anladıgın üzre bilindik yargıların yıkılmasına tanıklık eden bir film ama bilindik kalıbın çok iyi işlendigi bir film diyebilirim.

  Tokyo Godfathers, animelere fazlasıyla sıcak bakan biriyim ve bunlar arasında kurgusal olarak en başarılı buldugum tokyo g. dir. Tabi resimleme kısmında Hayao Miyazaki den öteye gidilmez :)

  İzlenimlerin sonrası düşüncelerini bekliyorum bu arada diagonel…

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
 • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
 • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
 • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
 • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...