Sleep And The Bear Gay Community

Ayısal 5 Şubat 2008 Sleep And The Bear Gay Community
Sleep And The Bear Gay Community

is a dynamic process that our brain and body needs for physical restoration and proper mental processing. According to Fadia (2002), the amount of that is necessary depends on a number of factors (age, weight, etc.) Infants require about 16 hours of while teenagers require around 9. For most adults, about 7 or 8 hours of tends to be the average. However, there are some adults that require as less as 5 hours a night and as much as 10 hours of per night. In addition the amount of a person needs will also increase if that person has been deprived of or experiencing deprivation. This causes debt. This means that when a person is deprived of that must then be made up (2002).

Many people are able to notice the difference between a good night sleep and waking up feeling sleep deprived. However, those who have constantly had to deal with sleep deprivation developed a conditioning that overtime became normalized. They were unable to determine that sleep deprivation had caused and continues to cause impairments in their judgment, reaction time and/or in their overall functioning. They simply have come to believe that this is the way it is for them. This process has been noted in larger heavier individuals that have been heavy most of their lives. Thus, this article will focus on sleep disorders and gay men in the in order to increase awareness regarding the health risks posed by sleep disorders in the GLBTQ community.

: A Common Sleep Disorder Affecting the Bear Community

What is Sleep apnea? Sleep apnea is a sleep breathing disorder that causes severe sleep deprivation by interrupting sleep and collapsing the windpipe. This occurs because of a build up of extra tissue in the neck area from weight gain. Men tend to gain weight in their neck and have thicker, heavier necks. When we fall asleep our muscles relax throughout our body. When our throat muscles relax the weight of the neck, along with attempting to inhale causes the windpipe to collapse and become blocked. When this occurs the individual must wake up to regain his muscle tone in order to open the windpipe and breathe. This occurs for just about three seconds before returning to sleep and usually the individual is unaware of waking. However, some individuals may have awareness that their sleep is very restless. They may even wake up coughing from a dry throat. The number one sign that one may have sleep apnea is snoring. Everyone that has sleep apnea snores. However, everyone that snores may not have sleep apnea. Additionally, if one’s neck is greater than 17 inches then there is a greater risk of having or developing sleep apnea.

More (Barry Aneda)

 
Etiketler: , , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

8 Yorum Yapılmış

 1. gaykedi [06 Şubat 2008 - 04:39]

  hımm yeni tema hiç fena değil :)

 2. İçimdeki Ayı [06 Şubat 2008 - 18:36]

  Teşekkürler @gaykedi, bakalım bu tema ile okunurluk konusunda durumumuz ne olacak :)

 3. gaykedi [07 Şubat 2008 - 01:07]

  bu işler sabır işi, 2 seneye yaklaşıyorum daha günlük, çoğulda 600-700 tekilde 300-400 yeni ziyaretçim olabildi, aklıma ali poyrazoğlu’nun kendi tiyatro izleyicisi için, ben onları yıllardır sabırla biriktirdim açıklaması var, aynen bizde okuyucumuzu biriktiriyoruz zamanla :)

 4. İçimdeki Ayı [07 Şubat 2008 - 07:50]

  Aslında önemli olanda dedigin gibi birikmiş olan kemikleşmiş okuyucu kitlesi. Tabi okunacak şeyler sunmak da önemli, benim açımdan bolca saçmaladıgım oluyor bu noktada…

  Her ne kadar yazmak ve meraklısı için bir kaynak oluşturmaya çalışsamda çokca stratejik hatam var :) Zamana bırakılmış hatalar…

 5. gaykedi [07 Şubat 2008 - 17:18]

  stratejik hata olarak benim en çok dikkatimi çeken, ingilizce postlar, yahu bu milletin %5’i bile ingilizce bilmiyor, bence zamansızlıktan tam çeviremiyorsan bile birkaç kelimeyle konuyu özetleyip ingilizce linkini vermelisin, bu başlıktaki yazıya nazire yapayım biraz, ayılar kış uykusuna yatıp aylarca hiç uyanmadan uyuyabilen çok uykucu ve tembel hayvanlar çook, ya da tam tersi ayılar çok çalışkanlar ve çalışmaktan vakitleri yok :)

 6. İçimdeki Ayı [07 Şubat 2008 - 19:34]

  Aslında çogu zaman yabancı kaynakları çevirerek yayınlama hissiyatına giriyorum ama girdigim gibi kalıyorum. Zamansızlıkta degilde üşengeçlik.

  İngilizce içerikteki stratejik amaç ise yabancı ziyaretçiler için bir açık kapı bırakmak. ilk başlarda sadece %2-%5 arasında olan yurt dışı girişleri şuan toplamın %40’ını bulmuş durumda. Gelecek projeler egerki bir gün olur ise burada fazlasıyla işe yarayacaktır.

  Ama dedigin gibi çevirerek de ekstradan yayınlamak lazım.

 7. gaykedi [08 Şubat 2008 - 04:25]

  yurt dışı girişlerinin hangi kelimeleri aratarak geldiklerine baktın mı, çünkü yurtdışında yaşayan türklerde olabilirler onların çok büyük bir kısmı, çünkü çok on-line yaşayan insanlar yurtdışındaki vatandaşlarımız, bu arada üşengeçlik konusunda sana, way tembel ayı way diyorum sadece :)

 8. İçimdeki Ayı [08 Şubat 2008 - 17:13]

  Tembellik doğamda var sanırım :P arama sonuçlarında favori arama tahmin edilebilecegi gibi “bear” ama genel bir arama sözcügü oldugundan tek bir yere yorumlamak olmaz. Ancak içerisinde p*rn geçen cümlecikli aramalarda yok degil. :)

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Kerim : Selam Ben Azərbaycandan ariyorum Bana yardim edin...
 • Olguncu : Güzel bir yer aşkımı orda buldum...
 • Jeyan : Ben orası paşamken takılırdım oraya durakkende gittiğim çok olmuştu...
 • Mehmet : Herkese bol arkadasliklar...
 • Harun : Bayramın ikinci günü daha önceleri önünde yürüyüp bir türlü içe...