Sinema Sektörü ve Eşcinsel Karakterler

Ortaya Karışık 23 Haziran 2011 Sinema Sektörü ve Eşcinsel Karakterler
Sinema Sektörü ve Eşcinsel Karakterler

Her ne kadar yeterli olmasa da neyse ki sektöründeki karakterleri görmek mümkün, hatta gün geçtikçe artıyor da. Artık karakterleri sadece filmin trajik, karmaşık ya da alaya alınan kısımlarında değil de onların da hayatın bir parçası olduğunu gösteren, eşcinsellere “yanınızdayız” mesajı veren olumlu örnekler görmek gerçekten çok sevindirici; ama maalesef bu konuda Türkiye’yi göz önünde bulundurmak büyük bir hata olur diye düşünüyorum.

Eşcinseller hayatları, yaşam tarzları, farklılıkları gözler önüne serilerek izleyicilerin eşcinselleri daha iyi tanıması sağlanıyor; fakat o kadar sevindirici görünen gelişmelerin altında maalesef acınası diyebileceğimiz yanlışlıklar mevcut. Eşcinsel rolünü oynayan karakterler bazen en üstteki bir oyuncu ya da daha önce hiç göremediğimiz bir oyuncu olabilir. Ama ya o filmi çeken insanların eşcinsellik konusundaki bilgisizliği ya da heteroseksüel izleyicilere odaklanması eşcinsel rolündeki kişileri çok gülünç bir duruma sokuyor. Birkaç örnek vermek gerekirse. İki Kadın Bir Erkek (The Kids are All Right) filmindeki Jullianne Moore ya da Tek Başına Bir Adam (A Single Man) in başrol oyuncusu Colin Firth yada Tatlı Sürpriz (The Next Best Thing)’in oyuncularından Rupert Everet. Tüm bu usta yıldızların bu filmlerdeki ortak yanı eşcinsel olmalarına rağmen ortada hiçbir şey yokken, bir yolunu bulup karşı cinsten biriyle gayet normal bir şekilde sevişebilmeleri.

İnsan cinselliğinin karmaşık ve tekdüzelikten öte olduğu aşikar, eşcinsel bireyler de bir çok sebepten karşı cinsle ilişkiye girebildiği kanıtlanmış bir vaka; ama kimi zaman filmdeki eşcinsel diye tanımlanan karakter o kadar çok karmaşık bir cinsel kimliği ortaya koyuyor ki filmin samimi havası bir anda uçuveriyor. Seyircinin “Ben bu karakterin cinsel yönelimini anlayamadım?” ya da “Madem bu karakterin eşcinsellikten farklı cinsel yönelimleri var o zaman neden bu karakter eşcinsel olarak tanıtılıyor?” sorusunu sorması gayet doğal bir kafakarışıklığına neden oluyor ki bu da hala eşcinselliğin tam olarak tanınmadığının bir kanıtı.

Anlaşılan sinema, tarihinin en ihtişamlı dönemlerini yaşarken, o tarihin kimi parçaları en ihtişamlı döneminde bile hala eksik. Sanırım senarislerin neyin ne olduğunu daha iyi anlayabilmeleri için bir sözlüğe, hala anlaşılamamış azınlığın da sabıra ihtiyacı var.

 
Etiketler: , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

  • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
  • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
  • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
  • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
  • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...