Radikal : Şişman Olmayı Anlamak

Genel 27 Ekim 2011
Radikal : Şişman Olmayı Anlamak

şişman, şişmanlamak, kilolu

Gazeteciliğin temel kurallarından birisidir sanırım haberin bittiği noktada yaratmak. İşte bunlardan bir tanesi 2 gün önce Radikal gazetesinde yeralan Şişman olmayı anlamak için 35 kilo aldı.

Başlık güzel, birçok şişman yada şişman severin ilgisini çekebilecek bir başlık. İlk başta akla oynayacağı sinema filmindeki şişman karakter için kilo almış olan bir hollywood yıldızını bile çağrıştırıyor olabilir. Ancak durum öyle değil.

Kilo alan vatandaşımız ABD den Drew Manning isimli bir fitness hocası. Haber metni ise;

ABD’li fitness hocası Drew Manning zayıflamanın zorluklarını öğrenmek için 6 ayda 35 kilo aldı. Şimdiyse amacı 6 ayda bu kiloyu vererek tekrar formuna kavuşmak. 30 yaşındaki spor hocası hamburger dışında, bol bol patates kızartması, dondurma ve hamur işi yiyen Manning, 88 kilodan 123 kiloya çıktı.

Manning’in ses tonu değişti, testosteron seviyesi ergenlik çağındaki seviyeye ulaştı ve yüzünde sivilceler meydana geldi. Aldığı kilonun fiziği kadar ruh halini de etkilediğini söyleyen Manning, daha duygusal ve kendine daha güvensiz hale geldiğini de anlatıyor. (dha)

Haberi yorumlamadan önce şunu söylemem lazım ki “TC yorgunu” nickli bir kullanıcı tarafından cuk diye oturan bir yorum yapılmış. Hemen ekran görüntüsü alıyoruz;

okur yorumu, transeksüel, zenci, şişman

Haberden yola çıkacak olursak eğer ki duygusallaştığınızı ve eş zamanlı olarakta kendinize olan güveninizin azaldığını fakrediyorsanız dikkat “Kilo Alıyorsunuz!” Ancak sanırım haber yapılmadan önce vücut geliştiren bireylerden bu spor ile profesyonel olarak ilgilenenlerin bulk adını verdikleri dönem unutulmuş gibi. Haberde yazılan hamburger, patates kızartması gibi şeylerle degilde daha çok protein içeren besinlerle geçirilen bu bulk döneminde sporcuların 10 – 30 kg arasında kilo artışı gösterdikleri bilinen birşeydir. Bir nevi vücudu nadasa yatırmak gibi olan bu dönemde kişi yağ ile hacim hazanıp ardından tekrar çalışmalara başlayarak kas yığını moduna geçer. İş bu nedenle Drew Manning 6 aydan kısa bir sürede zaten almış olduğu kiloları verecektir.

Haberde dile getirilen güvensizlik kısmı ise ilköğretim yada kimilerine göre lise – üniversite döneminde de görülebilir ancak kişisel fikrim bunun kişinin kendini tanıması ile ilgili olduğu yönünde. İlköğretim çağında arkadaşları tarafından sürekli alay konusu olan ve toplum tarafından fit bir vücuda zorlanan bir çocuğun kendini tanıma sürecinde olumsuz ve yavaşlatıcı etkisi olacağından kendine güvensizliği olabilir ama 30 yaşına gelmiş bir bireyin aman kilo aldım artık kendime güvenmiyorum demiş olması bu kişinin kendini hiçbir anlamda tanımamış ve geliştirmemiş olması demektir. Burdan herkes kilo alsın, tombik tombik ortalıklarda dolaşalım gibi bir ifade çıkmasın tabi. Kişi özellikle sağlık açısından sorunlar yaşıyorsa kilo vermeli yada aksi bir durumda ise yani zayıf ve sorunları varsa kilo almalıdır. Ancak bu tarz şişman oldum çok duygusalım, bak sivilcemde çıktı yorumları biraz abes kaçmakta.

 
Etiketler: , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

  • Kerim : Selam Ben Azərbaycandan ariyorum Bana yardim edin...
  • Olguncu : Güzel bir yer aşkımı orda buldum...
  • Jeyan : Ben orası paşamken takılırdım oraya durakkende gittiğim çok olmuştu...
  • Mehmet : Herkese bol arkadasliklar...
  • Harun : Bayramın ikinci günü daha önceleri önünde yürüyüp bir türlü içe...