Özümle, Yüreğimle ve Tüm Benliğimle…

Ortaya Karışık 9 Ekim 2011 Özümle, Yüreğimle ve Tüm Benliğimle...
Özümle, Yüreğimle ve Tüm Benliğimle...

Bir araya gelecektik. Heyecanlıydım. Cebimdeki son parayla sana bir kravat aldım. Keşke babalar gününde babama alsaymışım. Güzelce paket yaptırdım. Çok güzel bir kravat, sana yakışacağını düşünmüştüm.

Sana vermeden evvel, paketin içine bir not bıraktım. Ders çalışırken not almak için kullandığım sarı not kağıdına, yine her zaman kullandığım kalemle, el yazımın en okunur haliyle şunları yazmıştım:

__Ey sevgili,
__Seni, Mevlana’nın Şems’i, 
__Şems’in Mevlana’sını sevdiği gibi
__Yani, 
__Özümle, yüreğimle  ve tüm benliğimle seviyorum. 

Keşke sana değil de, anneler gününde anneme aldığım hediyenin yanına bıraksaymışım bu notu. Özümle, yüreğimle ve tüm benliğimle! Sadece bir annenin evladını sevebileceği gibi sevmişim seni. Sonra demişim ki: Mevlana gibi, Şems gibi. Karşılıksız, çıkarsız; sevip sevip Tanrı’ya şükretmek gibi… 

Paketi açmadın, notu okumadın!

Hediyeni açmayacak mısın dediğimde, “sen benim en büyük hediyemsin” demiştin.

Günah! 

Sonra paketi açtın, kravatı eline aldın, teşekkür ettin. Notu aldım sana belli etmeden, ezberden okumaya başladım notta yazdıklarımı. Bir yandan sana okurken, diğer yandan avcumdaki not kağıdını parçalıyordum.

Sustum.

Kahvaltıdan sonra insan ilişkileri üzerine konuşmaya başladık. Tek bir şey önemliydi senin için, sürekli: “riyakar olmasın, riyakar olmasın yeter” diyordun. O zamanlar riyakar kelimesinin kelime anlamını bilmiyordum, tek bildiğim olumsuz bir şeyler ifade ettiğiydi. “Riyakar olmamalı, riyakar olmamalı” dedim içimden.

Aradan geçmesi gerektiği kadar vakit geçti. Her şey güzeldi, her şeye rağmen her şey güzeldi çünkü ben sana Aşık‘ım.

Sonra bir gün bir şeyler oldu, anlamsız ve anlamsız olduğu kadar yanlış!

_Söylediğin yalanı gördüm! Neler olup bittiğini sordum. Cevap verdin, suçüstü yakalanan hırsızın telaşını okudum yazdığın cevabın satır aralarında…

Sevap!

Sonra çok büyük bir terbiyesizlik yaptın. -Bunu burada yazmıyorum- Özüme, yüreğime ve tüm benliğime haksızlık ve kabul edilmez bir hakaret içermeye başladı, yapıyor olduğun her eylem.

Mesaj attım sana. *Bu yaptığın terbiyesizliği sana  yakıştıramıyorum, bu meseleyi adam gibi konuşalım, dedim. *** Bu hayatta hiç kimse terbiyesiz demedi bana ve adamlığımdan da şüphem yok, dedin.

Haram! 

Artık dönülmez bir noktaya gelmiştik. Artık hiçbir şey eskisi gibi olamayacaktı.

Sustum. Kendime yediremediğim her şeyi gözyaşlarımla kustum. Sinirimden ağladım. 

Umarım, hayat tüm güzelliklerini en cömert şekliyle önüne serer” deyip kabuğuma çekildim.

Hızlı gelen, hızlı gitmişti… 

Kendi süzgecimden geçirmeye başladım; beni, seni ve bizi. Tüm doğruları, tüm yanlışları döktüm önüme. Güldüm, hüzünlendim.

Nazım Baba‘dan bir şey söylemiştim sana: Hani derler ya ben sensiz yaşayamam diye, işte ben onlardan değilim; ben sensiz de yaşarım ama senle bir başka yaşarım, diye.

Artık sensiz yaşama faslı başlamıştı. Ne varsa sana ait, hepsini sildim. Beraber çekildiğimiz fotoğraflara bir defa olsun bakmadım. Aylarca savaştım kendimle, nefsimle… Her gördüğüm yüzde seni görmekten, dinlediğim her şarkıda seni duymaktan, okuduğum her kitapta seni yaşamaktan, yazdığım her cümlede seni yaşatmaktan ne kadar acı çektiğimi bilemezsin. 

Ama sonunda başardım! 

Annemden, babamdan daha değerli değildin.

Seni silmeyi başardığım gün, güneş yeniden doğdu hayatıma. Annemin, babamın karşısına geçtim, özür diledim, ellerinden öptüm. Sarıldım onlara, sımsıkı sardım kollarımı… Ne olup bittiğini anlamadılar. İçimden geldi, dedim. İçimden geldi… 

Helal! 

Sonra çok enteresan bir şey oldu. Riyakar kelimesi aklıma geldi. Hemen koşup sözlüğe baktım.

Riyakar: iki yüzlü, yazıyordu. Güldüm!

Bu kelimeyi hem teoride hem de pratikte öğretmişsin sen bana. Eyvallah gözüm. Hayatım boyunca unutmam.

Her ne kadar, ben seni riyakar biri olarak hatırlamak istemesem de, sen aklıma geliyorsun bir yerlerde birileri riyakar dediğinde…

Sonra yine enteresan bir şey oldu. Senin çok kullandığın bir arkadaşlık sitesine kaydoldum, profiline bakmak için. Baktım. Aynen şöyle yazmışsın: “adam gibi adam arıyorum“.

İnsanlar sahip olmadıkları şeyleri ararlarmış…. 

Bulursan aradığın adamı, ilk tanışmada benim aldığım kravatı tak. Seni adam sansın!

Bu yazıya son vermeliyim artık. Güzelim beyaz kağıdı yeterince kirlettim. 

Olur da bu yazı, döner dolaşır senin kapını çalarsa; bilmeni istediğim bir şey var: ben seni günahıyla, sevabıyla, haramıyla, helaliyle sevmiştim. Bu bilmeni istediğim şeydi, bir de söylemek istediğim bir şey var:  kaşını gözünü, yüzünü vücudunu iyi yapmışlar, seni güzelce giydirmişler, sırtını sıvazlayıp yollamışlar ama bir şeyi yapmayı: içini doldurmayı unutmuşlar… 

Sevgi ve saygılarımla. 

Kardeşiniz, ağabeyiniz, arkadaşınız…
_Ordinaryman.

Not

Ürettiğim karakterler tamamen hayal ürünüdür. Yazılarım beni veya bir kişiyi anlatmaz, yazdıklarım bizi bize anlatır. Herkes kendinden bir şey bulabilir, bir şeyler katabilir. Saygılarımla.

 
Etiketler: , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

3 Yorum Yapılmış

 1. hakan [09 Ekim 2011 - 20:32]

  Selam

  Gerçekten harikasın… kaleminbe yüreğine sağlık …. lütfenb u yazıların devamınıda yaz çünkü insan içinde kendinden bir şeyler buluyor.. saygılar

  Hakan

 2. Ordinaryman [09 Ekim 2011 - 21:25]

  Hakan Ağabey,

  Beğenmiş olmana çok sevindim. Sağ ol, var ol.
  Hiç merak etme, mürekkebim bitinceye kadar yazmaya devam edeceğim; şanslıyım ki tükenmez kalem kullanıyorum…
  Sevgi ve saygılarımla.

  _Ordinaryman.

 3. bodurayi [11 Ekim 2011 - 15:02]

  okuduktan sonra acaba bu dünyanın tümü mü riyakar dedim. acaba karşılaştığımız insanlar böylesine örgütlü de haberim mi yok diye düşünmeden edemedim. benim yaşadıklarım benim düşündüklerimle kaleme alınmış gibi. ellerine sağlık…

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Kerim : Selam Ben Azərbaycandan ariyorum Bana yardim edin...
 • Olguncu : Güzel bir yer aşkımı orda buldum...
 • Jeyan : Ben orası paşamken takılırdım oraya durakkende gittiğim çok olmuştu...
 • Mehmet : Herkese bol arkadasliklar...
 • Harun : Bayramın ikinci günü daha önceleri önünde yürüyüp bir türlü içe...