Obezitenin sebebi virüs mü?

Kategorilenmemiş 23 Ağustos 2007
Henüz Küçük Resim Eklenmemiş

Araştırmacılar obeziteye, soğuk algınlığına da neden olan bir virüsün yol açabileceğini buldu. Yakında obezite aşısı üretilebilir

22/08/2007
WASHINGTON/İSTANBUL – Yeni bir araştırma, soğuk algınlığına yol açan sık rastlanan virüsün, insanlarda obezitenin de bir nedeni olabileceğini ortaya koydu. Bu sonuç, kilo probleminin bulaşıcı olabileceğine dair yeni kanıtlar içeriyor. ABD’de yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, insan kök hücreleri, bilindik bir virüse maruz kalınca yağ hücrelerine dönüşüyor. Bu hücreler değişmekle kalmıyor, yağı da depolamaya başlıyor. Göz iltihabı ve soğuk algınlığına neden olan virüs ailesinden gelen ‘Adenovirus-36’ isimli bu virüsle obezite arasında yıllardır bağlantı kurmaya çalışan uzmanlar, şişmanların büyük kısmında bu virüsün olduğunu buldu. Hayvanlara bu virüsü vererek şişmanlatmayı başaran araştırmacılar, virüsün içinde hayvanları obez yapan bir geni de saptadı.
Bulgular onaylanırsa 5-10 yılda insanların bu virüs yüzünden şişmanlamalarının önüne geçen bir aşı geliştirilebilecek. Ancak uzmanlar bütün suçun virüse atılmaması gerektiğini de vurguluyor. Uzmanlar “Obezitenin nedeni herkes için aynı. Yaktığınızdan çok kalori alıyorsunuz. Fiziğin basit kurallarından kaçamazsınız” diyor.

Türkiye’de OBESİS işbaşında
Obezitenin Türkiye’de de gittikçe yayılarak önemli bir sağlık sorunu haline gelmesi TÜBİTAK’a bağlı Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) ile Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından desteklenen ‘Gen ve Bilişim Teknolojileri Destekli Obezite Tedavi ve Kontrol Yöntem Sistemi Geliştirme Projesi’nin (OBESİS) geliştirilmesine yol açtı. Obezitenin etkili, ucuz ve yaygın şekilde tedavi ve kontrolünün sağlanmasının hedeflendiği projeyi başlatan İleri Tıp Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Serdar Savaş, eylül ayında yapacakları saha çalışmasıyla ülkenin obezite haritasının çıkarılacağını söyledi. Savaş tüm projeyi iki yıl içinde tamamlamayı planladıklarını kaydetti. (ap, aa)

www.radikal.com.tr

 
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

  • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
  • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
  • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
  • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
  • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...