Nedir : Piercing

Nedir? Nasıl Yapılır? 24 Ocak 2009 Nedir : Piercing
Nedir : Piercing

The Lancet de yayınlanan bir araştırmaya göre, hemen hemen tüm kabilelerde yapıldı ve yapılıyor. Farklı amaçlarının yanı sıra acıya dayanma gücünü ölçmede bile kullanılıyor. çoğu toplumda ergenlikten erkekliğe geçişin tescili. Birçok kabilede ’le birlikte vücuda dövme, bileklikler, ağır bilezikler, zincirler, penise demir, taş, kamış halkalar uygulanıyor.

Mayalı soylular dillerini ve genital organlarını yine dini törenlerde kan akıtmak amacıyla deldiriyorlardı. Kuzey Amerikalı yerliler de göğüs piercing’lerinden asılarak dini törenlerde farklı bilinç düzeylerine ulaşmak isterlerdi. Asya’da şamanlar dini törenlerde transa geçmenin göstergesi olarak yanak ve dillerine geçici piercing uyguluyor. Yine Sufiler, Hindistan, Sri Lanka ve Malezya’daki Hindular da aynı amaçla piercing’e başvuruyor.

Tarih boyunca piercing birçok farklı kültür tarafından uygulandı. Tarihte genel anlamda piercing aristokrasiyle özdeşleştirilir, üretkenlik ve cesareti çağrıştırırdı. Mısırlı firavunlar göbek deliklerine ritüel olarak piercing uygular, Romalı savaşçılar erkekliklerini göstermek için göğüslerine piercing yapardı. Maya kültüründe ise dil piercingi ruhani bir ritüeldi.

piercing

Tarihte uygulanan piercing ile günümüzde uygulanan arasındaki en büyük fark kişinin kendi seçimi olan dışavurumculuğudur. Daha toleranslı olan günümüz toplumunda insanlar, birçok nedene dayanarak piercing yaptırabilir ve bu nedenler belirli kurallara bağlı değildir. Ayrıca, yapılan piercing sarkmadığı sürece geçici olarak da görülebilir: piercingi çıkararak eski görünüme dönülebilir. Yine de bu uygulama iyice düşünülmeden ve sonuçları hakkında etraflı bilgi almadan yapılmaması gereken önemli bir karardır.

İkinci Dünya Savaşı’ndan kısa süre sonra Almanya’da dil, meme ucu ve dudaklara piercing’ler sıkça yapılmaya başlandı. Piercing’e sıklıkla dövme eşlik ediyordu. 1970’lerin sonlarına doğru dövme ve piercing Avrupa’da yeniden doğdu. Punklar bu yolla karşı kültür oluşturdu. Piercing, ABD ve İngiltere’de homoseksüel ve sado-mazoşistler arasında da yayıldı. Müzisyenler, film yıldızlarından da rağbet gördü. Son 20 yıldır ABD, İngiltere, Fransa, Almanya başta olmak üzere Batılı ülkelerde giderek artan oranda rağbet görmeye başladı. Çeşitlendi. Sadece marjinallerin tercihiyken, ergenler arasında giderek daha fazla popüler oldu. Türkiye’ye de ulaştı ve özellikle büyük kentlerde yayıldı.

 • Kulak: Kulağın 12 farklı yerine yapılabiliyor. En fazla bilinen ve uygulanan piercing. Burun kanatları: Orijini Hindistan ve Güney Asya. Batı toplumlarında moda olduğu için yapılıyor.
 • Burun kökü: Orijini Avrupa ve Kuzey Amerika. 20’nci yüzyılda gelişti.
 • Kaş: 20’nci yüzyıl Avrupa ve Kuzey Amerika orijinli.
 • Dil: Kökeni Mayalar, Şamanlar ve Hindular. Dini törenlerde, kalıcı olmayan piercing’lerin tersine Batılı toplumda delindikten sonra mücevher takılıyor.
 • Göbek: Mısır’da asalet simgesi olarak rahipler ve aristokratlara özgü olduğu yönünde mitler var. Ancak 20’nci yüzyıl Avrupa ve ABD orijinli.
 • Kadın genital organları: Dış ve iç dudak, klitorise takılır. Orijini 20’nci yüzyıl Avrupa ve ABD.
 • Erkek genital organları: Penis ve testisler olmak üzere 9 ayrı bölgeye takılıyor. Kimileri zenginlik ve erkeklik simgesi olarak, kimileri partnerini cinsel olarak uyarmak ve zevk vermek için, kimileri ereksiyonu kolaylaştırmak için kullanıyor. Dekoratif amaçla kullananlar da var! Her noktanın farklı bir orijini var. Endonezya’dan Arap ülkelerine, Eski Roma’dan Yahudilere kadar.

piercing

Erkek Cinsel Organında Takılan 9 Bölge

 • Frenulum pirsingi: Frenulumdan geçirilen
 • Prenz Albert: Üretal açıklıktan sokulup, penisin baş kısmının altından çıkarılan pirsing.
 • Ampallang: Penisin baş kısmından yanlamasına geçirilen pirsing.
 • Apadravya: Penisin baş kısmına, üstden aşağıya geçirilen pirsing.
 • Dydoe: Penisin baş kısmının kenarına geçirilen pirsing.
 • Pubik pirsingi: Penis kökünün üst kısmına takılan pirsing
 • Ketang: Sünnet derisine takılan pirsing
 • Scrotal ya da Hafada pirsingi: Testislerin ön tarafında, testis derisine takılan pirsing.
 • Guiche pirsingi: Testisler ile Anüs’ün arasındaki kısıma takılan pirsing.

Kanama ve Travmada

Paris, New York ve Kaliforniya’da bulunan bir piercing dükkanlar zincirinde yılda en az 30 bin yeni piercing yapılıyor. Piercing’in yaygınlaşması buna bağlı sorunların da görülme sıklığını artırdı. İngiltere’de 1999’da yapılan bir çalışmada aile hekimlerinin yüzde 95’i piercing’den kaynaklanan bir komplikasyon gördüğünü bildirdi. ABD’de yapılan bir araştırmada da piercing yaptıranların yüzde 17’si özellikle göbekle ilişkili kanama, doku travması veya bakteriyel enfeksiyon yaşadığını açıkladı. Kanama, travma gibi acil durumlarda piercing sorun yaratıyor. Bazen kaza geçirenlerde, ağız ve dildeki mücevherler, nefes yolunun açılmasına izin vermeyebiliyor. Ya da zorlaştırıyor ve zaman kaybettiriyor.

Uygulama

Piercing yapılacak mekan temiz ve hijyenik olmalı, ayrıca çok iyi aydınlatılmalıdır. Piercing yapacak kişinin “autoclave” denen ve ısı sterilizasyonu yapan bir makinesi bulunmalı ve her yeni uygulama için aletler sterilize edilmelidir. Uygulamanın hemen öncesinde piercingi yapacak kişinin ellerini iyice yıkaması ve eldiven takması çok önemlidir. Piercinge ara verilir veya steril olmayan bir şeye dokunulursa eldivenler mutlaka değiştirilmelidir.Bir iğneyle piercing yapılacak bölge delindikten sonra aksesuar delikten geçirilir. Bu uygulama sırasında az miktarda kan akabilir. Doğru şekilde sterilize edilemeyebileceği ve piercing yapılacak bölgedeki dokuyu zedeleyebileceği için piercing tabancası kullanılmaması önerilir. Uygulanacak takı, piercing yapılacak bölgeye göre farklılık gösterir. Örneğin, dil piercingi yapılırken kısa bir takı kullanmak dil şiştiği zaman sorun oluşturur. Bu nedenle kullanılacak takı piercing yapılacak bölgeye uygun seçilmelidir. İltihaplanma veya alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için cerrahi çelik, 14 karat altın, niyobyum veya titanyum gibi metallerden yapılmış takılar tercih edilmelidir.

Çıkabilecek Problemler

Çıkabilecek problemler piercing yapılan bölgeyle ilgilidir. Örneğin, kulak kıkırdağına yapılan piercing, kulak memesine oranla çok daha uzun sürede iyileşir. Bunun nedeni kıkırdaktaki farklı dokular ve uyku sırasında bölgeye yapılan baskıdır. Dil piercinglerinde dil çok fazla şişebilir ancak bu bölgedeki bol kan dolaşımı nedeniyle çok da hızlı iyileşir. İlerdeki hayatında emzirmek isteyen bir kadın için göğüs ucu piercingi risklidir; çünkü piercing sırasında bazı süt kanallarında iltihaplanma olabilir. Göbek deliğine yapılan piercinglerin iltihaplanma olasılığı dar giysilerin bölgenin hava almasına engel olması nedeniyle yüksektir. Seçilen takı piercing yapılacak bölge için doğru değilse yara zor kapanabilir. Takı fazla ince veya fazla kalınsa vücut bir kıymıktan kurtulmak ister gibi takıdan kurtulmak için direnecektir. Takının çapının küçük olması durumunda da kan dolaşımına mani olacağı için yaranın şişmesine ve ağrıya sebep olacaktır.

piercing

İyileşme Süreleri

 • Kulak kıkırdağı 4 ay – 1 yıl
 • Kaş 6 – 8 hafta
 • Burun yanları 2 – 4 ay
 • Burun önü 6 – 8 ay
 • Burun köprüsü 8 – 10 hafta
 • Dil 4 hafta
 • Dudak 2 – 3 ay
 • Göğüs ucu 3 – 6 ay
 • Göbek deliği 4 ay – 1 yıl

Bakım

Takının etrafındaki yaranın kolay kapanması için piercing yapılan bölgenin etrafı temiz tutulmalıdır. Göbek, göğüs gibi giysi altında kalan bölgelerdeki piercing yaraları ter veya sürtünme nedeniyle kolayca iltihap kapabilir. Piercing bölgesi ve takıya dokunmaktan kaçınılmalıdır.Bölgenin günde en az iki kere anti-bakteriel bir sabunla temizlenmesi gerekir. Temizlik sırasında yara çevresinde oluşan kabuksu dokular yavaşça temizlenmeli ve daha sonra bölge iyice durulanmalıdır.Kabuğun ağrı vermeden nemli kalması için tuzlu su uygulamak gerekir. 1 bardak temiz kaynamış suya 1 çay kaşığı tuzlu su katarak bunu yara ve takı çevresine uygulayın. Yara çevresinde iltihap yoksa fazla kuvvetli temizlik solüsyonlarına ihtiyacınız yok demektir. Hiçbir aşamada alkol kullanmayın; cildinizi kurutursunuz. Tentürdiyot kullanırsanız altın takılarınız renklerini kaybedebilir. İyileşme süresince yaraya dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın ve bölgeye kimsenin dokunmasına izin vermeyin.Kendi teriniz bile yarayı tahriş edebileceğinden, terliyorsanız bölgeyi kuru tutmaya çalışın.Daima temiz çamaşır giyin ve çarşaflarınızı haftada bir değiştirin. Eğer kulak piercingi yaptırdıysanız telefonunuzu, güneş veya numaralı gözlüğünüzü bir dezenfektan veya alkol ile temizleyin. Gözlüğün kulağınıza değen bölgesini sık sık su ve sabunla yıkayın. Dil piercingi yaptırdıysanız takının uçlarını ara sıra kontrol etmeyi unutmayın: bollaşıp çıkması halinde dişinizi kırmanız veya uçlardan birini yutmanız gayet muhtemeldir. Kulak, kaş gibi bölgelerde iyileşme süresince makyajdan kaçının. Saç spreyi kullanırken bölgeyi bir bezle kapatın.Sıkı giysiler giymeyin. Yaralı bölgenin iyi havalanması yaranın kapanması için önemlidir.Yüzerken dikkat edin: umumi veya kalabalık havuzlardan kaçının. Dudak veya dil piercingi yaptırdıysanız alkolsüz, anti-bakteriyel bir ağız çalkalama solüsyonunu her öğünden sonra kullanabilirsiniz. Tuzlu su da aynı görevi görecektir.

Kaynak : Ankara Tattoo ve Wikipedia

 
Etiketler: , , , , , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

23 Yorum Yapılmış

 1. yanıkkoza [24 Ocak 2009 - 09:13]

  Selam.
  Dünyadaki bütün çılgınlıkları yapmak istedim ama küpe ve piercing hiç istemedim, korkudan değilde sanki tarzım değil gibi düşünüyorum.. Ama süper yakışanlar var ya kız erkek fark etmez acayip hoş olanda var… paylaşım için sağol….

 2. İçimdeki Ayı [24 Ocak 2009 - 12:39]

  Bir aralar benimde aklımdan geçer gibi olmuştu kendileri ama öylece kaldılar ve kalmalarıda en hayırlısı :)

  Zaman zaman görsellik adına hoş durabiliyor.

 3. tuerk [08 Şubat 2009 - 15:02]

  askerden geri gelince ben sol göğsüme taktırmayı düşünüyorum :)

 4. İçimdeki Ayı [09 Şubat 2009 - 02:33]

  Acı vericek gibi (yani düşününce) ama özellikle gögüs ucunda hoş durmakta meretler.

 5. mustafa [04 Nisan 2009 - 03:13]

  bence zararı varsa yaptırılacak bişey degil ama güzel ve çok hoş duruuyor aklımdan bazen çok geçiyor ama karar vetremiyorum

 6. isaac [08 Nisan 2009 - 00:31]

  valla bende 3 tane var :) küpellerde cabası, biz bearlara yakışıyor… acı olayı pek yok.. hatta haz veriyor :)

 7. İçimdeki Ayı [08 Nisan 2009 - 11:33]

  @mustafa

  temelde zararı olan birşey degil ama yapan kişi ve yaptırılan ortam başta olmak üzere başlarda sağlık açısından dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. bu aşamadan sonra pek sorun oldugunu düşünmüyorum. bazen benimde aklıma geliyor ama pek zannetmiyorum. ama yarın ne getirir bilinmez :)

  @isasc

  piercing’i olan bir birey olmasamda az çok kestirebiliyorum haz kısmını. özelliklede bazı noktalarda fazlasıyla haz verici bir girişim olabilir. ayıcılar evet yakışıyor ama yakışmayanlarda yok degil.

 8. masalll [29 Mayıs 2010 - 15:21]

  ben göbeğime piercing yaptırdım beş aydan fazla kullandım ama sonrasında piercing koptu ve yara oldu şimdide izi kaldı geçmesi için neyapmalıyım ? çok memnundum ama bigün yolda yürürken piercingim düştü ve sonrasında baktığımda kanamıştı şimdide kesik izi gibi bi iz kaldı neyapmam gerektiğini bana söylerseniz çok mutlu olurum.. yaranın görüntüsünü tamamen geçiremiceksem bile aza indirmek istiyorum.. şimdiden tşkkr ederm..

 9. bearyosi [10 Haziran 2010 - 21:55]

  benim göğsümde ve penisimde var göğsümdeki 1 ayda felan iyi leşti ama penisimdeki4 ayı felan bulduuu sekın penisi deldirmeyin benden söylemesi çok acıyo

 10. logibear [15 Haziran 2010 - 10:35]

  Benimde kaşımda vardı bir zamanlar cıkardım…pek uzun sure kullanmadım ama acısıyla tatlısıyla pek bi yakısıyor meret :)Gogus dekilere dikkat çok sexy , dusunuyorum bende …

 11. İçimdeki Ayı [18 Haziran 2010 - 22:00]

  Meret’le belki bir gün tanışırım :)

 12. erhan [14 Temmuz 2010 - 22:08]

  bearlara hersey yakısır

 13. Beste [18 Eylül 2010 - 09:10]

  İlk 11 yaşımda yaptım piercingimi,kaşımdaydı.
  Şu an total olarak 3 piercingim var.
  V*jinama yaptırmayı düşünüyorum. Emin değilim.
  Bu arada durmayın yaptırın,hoş oluyor :)))

 14. tuğçe [06 Nisan 2011 - 10:58]

  Benim kulak kıkırdağımda var, her ne kadar arada şişiyro yada iltihaplanıyor olsada yinede güzel duruyor

 15. lemileon [14 Ocak 2012 - 22:23]

  bende kaşıma ve çeneme yaptırmayı düşünüyorum yaptıran arkadaşlarımın bir şikayeti yok gibi çeneden dudağa değen kısım olduğu için iç taraf 15 gün içinde iyileşti kaşı ise 1 ay. benim okulum olduğu için ben bu ara yaptırmamayı düşünüyorum ama çok hoş dutuy bide tuzlu su ile yıkandığında hergün iltihap felan olmuyor.

 16. Erdem [16 Ocak 2012 - 00:44]

  Benim Sol göğüs ucumda var,yaklaşık iki ay olmak üzere. şöyle söyleyeyim: ilk yapıldığında verdiği acıyı tarif edemem, ama bir anlıktı. ilk iki üç gün hafifçe sızlamalar oldu. ilk ay çok önemli, iyi bakıldığında bir sorun yok bence, ki bende şimdilik bir sorun olmadı.

 17. ezgi [28 Ocak 2012 - 17:57]

  göbeğime piercing nerde yaptırabilirim?

 18. Nıko [26 Haziran 2012 - 17:43]

  Ben sol gögüs ucuma yaptırdım, sexste yok böyle bir haz… yaptıran pişman olmaz bay veya bayan derim..

 19. melisa [10 Ağustos 2012 - 21:16]

  ben kaşıma yaptırmak istiyorum ancak acımasından çok korkuyorum bana yardımcı olun lütfen acıyor mu gerçekten yoksa arkadaşlarım yalan mı söylüyor? :(

 20. Madamlulubel [10 Kasım 2015 - 17:06]

  Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingimi kullanıyorum kaş hiç acımıyor korkmayın bende çok acıyacak diye beklemiştim fakat umduğum gibi olmadı smiley falanda hiç acımıyor korkmayın yaptırın hatta arkadaşımın göbeğini delmişliğim var

 21. Yeşimm [06 Ocak 2017 - 14:16]

  Benim sadece alt dudağımın orta kısmındaa var. Sağ elime ve boynuma da yaptırmak istiyorum. Bir kaç tane de dövmem var bu küçük tatlı acılar hoşuma gidiyor ve aykırı görüntüleri hep sevmişimdir. :))

 22. nida [24 Nisan 2018 - 01:55]

  Dudagima piercing yapmak istiyorum nerde yapiliyor??

 23. nida [24 Nisan 2018 - 01:58]

  Dudagima piercing yapsam acirmi

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Kerim : Selam Ben Azərbaycandan ariyorum Bana yardim edin...
 • Olguncu : Güzel bir yer aşkımı orda buldum...
 • Jeyan : Ben orası paşamken takılırdım oraya durakkende gittiğim çok olmuştu...
 • Mehmet : Herkese bol arkadasliklar...
 • Harun : Bayramın ikinci günü daha önceleri önünde yürüyüp bir türlü içe...