KaosGL web sitesi yeni tasarımı ile yayında

Web Siteleri 4 Şubat 2009 KaosGL web sitesi yeni tasarımı ile yayında
KaosGL web sitesi yeni tasarımı ile yayında

Bir süredir yeni tasarımına geçişi nedeni ile kapalı olan Derneğinin resmi internet sayfası yayına girdi. Bu yazıda haddim olmayarak yeni siteyi (tasarımı) artıkları ve eksileri ile masaya yatırmayı planlamaktayım. Ancak öncelikle ‘e www.kaosgl.org adresinden erişilebilir olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum.

 • alt yapı olarak yine sistemini kullanmakta, seo açısından bakacak olursak eski linklerin kendilerini muhafaza ediyor olması olumlu bir durum.
 • Siteden daha önce duyurulmuş olan Kaos GL logosu gayet modern bir yapıya sahip. Özellikle dergiye yeni bir yüz kazandırmış olan logo sitede de hoş görünmekte. Ancak logoyu tamamlayan slogan, sloganı bilmeyen birisi tarafından okunabilecek durumda degil. Header (üst kısım) da nereye konulabilirdi bilmiyorum ama sloganın şuan için yeni yeri footer (alt kısım)
 • Son dönemlerde web sitelerin vazgeçilmezi haline gelmiş olan “featured content slider” da yeni arayüze hoş bir görünütü katmış. Güncel son 4 haberin gösterildigi bu kısım siteye hareket katmışta diyebiliriz.
 • Fotoğraf galerisi kısmında kullanılmış olan bir başka popüler uygulama “lightbox” daha önceden varmıydı (görmemiştim ama emin olmadıgım için böyle diyorum) bilmiyorum ama resim galerisi adına güzel bir seçim olmuş.
 • Yazarların son yazılarına göre listelendigini tahmin ettigim yan taraftaki yazarlar kısmı yeni tasarımın belkide en önemli gelişmesi. Bundan sonra artık istenen yazar adına tıklanarak o yazara ait yazı ve yorumlar listelenebilecek. Aynı şekilde yazarların yazılarının başında bulunan küçük resimleri ile yazılar okuyucuya daha güven verecek gibi görünüyor.
 • Sağ tarafta bulunan reklam kısmında if reklamının hoş durmasına karşın if üzerinden bulunan kaos gl’in rasgele çıkan kapak resimleri 1024×768 çözülürlüklü 17 inç bir monitörde hoş görünmemekte. Daha önceki tasarımda aynı çözünürlükte kullanılan resimlerin genişliginden dolayı firefox ta sitede bir genişleme olmakta idi. Bu çok büyük bir sorun olmasada hoş durmuyordu, şuan tam ekrana sığmakta. (tabi benim bilgisayarıma göre bir degerledirme)
 • Ajanda kısmı daha önceden varmıydı (balık hafıza oluşum ve rss den takip edişimden dolayıdır net hatırlıyamama) bilmiyorum ama o da güzel bir yenilik olmuş.
 • Yorum kısmı anonim yorumculara kapatılmış, bundan sonra üye olmayan kişiler yazılara yorum yapamayacak gibi görünüyor. Bu özellik kaldırılırmı bilmiyorum ama iki sonucu olacaktır bunun haliyle. ilki yorum yapmak isteyen kullancılar ile site sayısal olarak fazla üye sayısına sahip olacaktır yada yorum yapmak isteyen kişiler üye olmak istemeyeceklerinden (çogu sitede böyledir) yorum yapmaktan vazgeçecekler, yorum sayısı azalacaktır.
 • Yine aynı şekilde linkler sayfasına bakmak istediginizde karşınıza yetkiniz olmadıgını söyleyen bir kısım çıkmakta.
 • Eski tasarımda 5. sayfadan öteye gidilemediginden eski yazıları ulaşmak zor idi. Kategorilere giridldigince artık tüm eski yazılara ulaşılabilmekte.

Bu kısımdan sonrası benim dikkatimi çeken noktalar. Olumlu eleştiriler oldugunu için yanlış anlaşılmasını istemem yazdıklarımın.

 • Küçük bir ayrıntı ancak yinede http://kaosgl.com/misc/favicon.ico adresli drupal faviconunu kullanan yeni site kendi faviconunu kullanırsa daha iyi olabilir.
 • Ana menüde bulunan “kategoriler” ve “kaosgl” başlıkları diger menü elemanlarından bir üst seviyeli oldukları için kalın font (bold) yada farklı bir efekt ile belirginleştirilmesi iyi olacaktır.
 • Site arkapalanında alt kısımda bulunan 5 adet (şuan için) resim cidden güzel kareler ve canlı kareler ancak o kısıma olup olmadıgı konusunda emin degilim.
 • Site eşcinsel bayrak renklerinden yola çıkılarak çok renkli tasarlanmış ancak bu kadar fazla renk yerine daha az renk ve uygun renk kartelasından seçilmiş olsa idi daha iyi olabilirdi.
 • Butonların köşelerinde oluşan piksel piksel görüntü hoş olmamış.
 • Yazılar için ortak veya kategorisine göre ortak olabilecek resim boyutu ve yeri görsel olarak daha iyi olabilir gibi. Şuan için kimi yazıların resimsiz, kimi yazıların küçük kimi yazıların büyük resimler barındırıyor olması yazının nerede başlayıp nerede bittigini net olarak gösteremiyor.
 • Alt kısıma yakın bir yerde bulunan kategoriler ile başlayan kısım dan aşagısı pek kullanılacak gibi durmuyor. Buda burada bulunan kaos genç, yayınlar, madiler – şugarlar, gönüllümüz olun ve yahoo grup’a olan ilginin azalacağı anlamına geliyor.
 • Alt kısımda bulunan web@kaosgl.org linklemesi hatalı yapılmış. Düzeltilmesi faydalı olacaktır.

Bu kısımdan sonrası ise arama motorları için yapılmış değerlendirmedir

 • Çogu webmastar’ın önem vermediği web standarlarından XHTML testinde kaos ana sayfası 335 hata ve 2 uyarı barındırmakta.
 • CSS testinde ise çogunlugu aynı renklerin fazladan tanımlanmasından kaynaklı 10 hata bulunmakta.
 • Arama motorları açısından önemli olan SEO kısmında ise ;
  • Anahtar kelimelere yer verilmemiş ve kullanılabilecek alternatif meta taglar kullanılmamış.
 • Sitenin tamamen yüklenmesi ortalama bir bağlantı ile 20sn ye bulmakta.  Hoş 56K kullanana kalmadı gibi ama test sonucunda 56K ya göre ortalama yüklenme süresi 78 sn çıkmakta.

Özetle Drupal’ın garland teması üzerinden cidden emek verilerek hazırlanmış olan tasarım düzenleme açısından övgüyü haketmekte. Ancak eski tasarım daha derli toplu görünmekte idi gibi anımsıyorum. Umarım bu yeni bir arayüzü eskidine alışmaktan dolayı bir yadırgamadır ve zamanla ortadan kalkalar.

Yayın hayatında başalarılar Kaos GL…

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

7 Yorum Yapılmış

 1. kandanadam [06 Şubat 2009 - 11:21]

  Güzel olmuş yeni site ya. Bi de şu node/numarabilmemkaç şeyinden kurtulsaymış iyi olurmuş. Arama motoru dostu url’ler olsaymış daha başarılı bir arama sonucu alınabilirdi siteden.

 2. İçimdeki Ayı [06 Şubat 2009 - 15:25]

  Evet ara motoru dostu linklerde fazlasıyla önem taşımakta. Hatırlatma için teşekkürler kandanadam.

  Drupalda bu işlem nasıldır acaba diye bir bakınıverdim ve http://www.siteground.com/tutorials/drupal-tutorial/drupal_sef.htm bağlantısını buldum. Drupal altyapısını kullan arkadaşlar için işe yarar bir yazı.

 3. gaykedi [07 Şubat 2009 - 04:34]

  kaos geri süper döndü, homoloji her zamanki gibi gene kayıp :D

 4. İçimdeki Ayı [09 Şubat 2009 - 02:28]

  3 gün önce homolojinin alan adının sahibi olan kim ise bir yıl daha uzatmış süresini. 6 şubat 2010 da unutulursa neler olur tahmin edemiyorum :) homoloji yetkililerine duyrulur…

 5. Tatlı Dillim [10 Şubat 2009 - 20:56]

  kendi adıma konuşuyorum ama ben beğenmedim yeni halini :( bence eski hali kötüydü ve sanki bu daha da kötü :(

  üzgünüm ama profesyonel tasarımcıların böyle tasarımlar yapması üzücü, ki bunu son derece az html bilgisi olan biri olarak söylüyorum biliyorsun.

  ayrıca derin site analizin için teşekkürler :)

 6. İçimdeki Ayı [12 Şubat 2009 - 14:56]

  Yeni ozellikler guzel evet ama dedigin gibi tasarimin gelistirilmesinde fayda var. diger bir yandan eski hali aslinda sade ve guzeldi bana gore :)

  htnl bilgisini sen gunden gune asiyorsun bu arada benden demesi, seneye tasarimimi sana yaptirabilirim hazirlikli ol.

 7. bawer çakır [29 Mart 2009 - 15:56]

  ben de eskisini sevenlerdeniz. hatta cok özledim. seni de. (:

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
 • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
 • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
 • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
 • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...