Kaos GL Yerel Muhabir Ağı Eğitimi

Haberler 14 Ekim 2008 Kaos GL Yerel Muhabir Ağı Eğitimi
Kaos GL Yerel Muhabir Ağı Eğitimi

Emin değilim…
Hazır mıyım?

’in için başlatmış olduğu ilk eğitim sonrası yazılanları okuduğumda eğitim hakkında olumlu düşünceler barındırmaya başlamıştım. Ardından ikincisinin düzenlenmiş ve yayınlananlar sonrası “3. ye kesin katılmalıyım” demiştim. Şuansa 3. eğitim için çalışmalar başlamış durumda.

Eğitim haberi henüz ortalarda yoken kendimden emin bir şekilde “evet evet katılmalıyım” söylemlerim 3. nün haberi ile kendi içinde gidişler ve gelişler şeklinde dolanmaya başladı. Ne yapabilirim? Yazabilir miyim? ve bunları kovalayan bir çok soru işareti düşüncelerimi biraz pısırıklaştırmıştı. Sevgili Bawer Çakır’ında gaza getirme operasyonu ile gaza gelmiş olan bendeniz. sitesinde yer alan muhabir eğitimi başvuru formunu doldurmuş durumdayım.

Bu akşam üzeri almış olduğum mail ilede artık hazırlıkların başladığını gördüm. Henüz tam olarak bilgi sahibi olmadığım için yarın Kaos GL’e (ilk ziyaretim sevgili google map yardımıyla olmuştu) uğramam iyi olacak.

Eğitim hakkında merak edilenleri direkt olarak derneğin ağzından duymak adına ilgili açıklamayı yazının sonuna ekliyorum. Katılmayı düşünen arkadaşlar buradan detaylı bilgiye ve katılım formuna ulaşabilirler…

kaos gl, meydaya eşcinsellik, yerem muhabir eğitimi

Hollanda’dan medya organizasyonu ’ın katkılarıyla, Kaos GL ile ’in ortaklaşa organizasyonuyla, Yerel Gey-Lezbiyen Muhabir Ağı Eğitiminin üçüncüsü için 31 Ekim – 2 Kasım 2008 tarihinde, Cuma-Cumartesi-Pazar günleri, Eskişehir’de buluşuyoruz.

KAOS GL

Yerel Gey-Lezbiyen Muhabir Ağı Eğitimine katılmak isteyen Türkiye’nin her yerinden lezbiyen, gey ve biseksüel muhabir/yazar adaylarının kaosgl@kaosgl.org adresine yazmalarını bekliyoruz.

YEREL GEY-LEZBİYEN MUHABİR AĞI EĞİTİMİ
31 Ekim-2 Kasım 2008, Cuma-Pazar, Eskişehir

Kaos GL Dergisinin 1994 Eylülünde çıkışıyla Türkiyeli eşcinseller için geri dönülmez bir süreç de başlamış oluyordu. Bu çıkışla birlikte ilk defa köyünden metropolüne erkek ve kadın eşcinseller söz haklarını doğrudan kullanmaya başladılar. Parklarda, sokaklarda, gecenin karanlığında uçup giden sözler kayda geçirildi. Aşağılanan, damgalanan, görünmezliğe mahkûm edilen kadın kadına ve erkek erkeğe aşklar, eşcinsel hayatlar utanmadan, saklanmadan yazıya döküldü.

Eşcinsellerin kendi sözlerini söyleyebilecekleri, kendi dertlerine sahip çıkarak söz alabilecekleri ve bunları paylaşabilecekleri bir alan olarak ortaya çıkan dergi, yazının kalıcılığıyla varlık buldu ve on beş yıldır ayakta kaldı. Dergi, eşcinsel kurtuluş hareketine dair yazılar, kuramsal tartışmalar, kişisel deneyimler, öyküler, şiirler ve haberlerle her zaman okuyucularıyla beraber üretilen bir yayın oldu.

Eşcinsellerin kendi gündemlerini yaratmalarına olanak sağlayan dergi ile eşcinselliğin ve eşcinsellerin sorunlarının görünmezlikten görünürlüğe çıkması aşamasında yeni bir adım atıyoruz.

Kaos GL Dergisinin yereldeki gönüllü muhabir/yazar adaylarına yönelik eğitimle birlikte “Yerel Gey-Lezbiyen Muhabir Ağı”nı örmek ve hayata geçirmek için bir araya geliyoruz.

Çeşitli şehirlerden muhabir/yazar adaylarının bir araya geleceği eğitimi Hollanda’dan medya organizasyonu Press Now’ın katkılarıyla Bağımsız İletişim Ağı Bianet ile ortaklaşa yapıyoruz.

Medyada mevcut durum nedir?

Genel olarak kitle-iletişim araçlarında özel olarak da medyada gey-lezbiyenliğin ele alınışının ve sunuluşunun dalgalı bir seyir izlediğini görmekteyiz. Türkiye’deki eşcinselliğe yönelik farklı politik ve kültürel yaklaşımların yansımalarını dönemsel seyri içinde medyada da izlemek mümkün görünmektedir.

Homofobik söylemin değişik ve hatta birbiriyle çelişik duruşlarını besleyen ve yansıtan en önemli kamusal alanın medya olduğunu görmekteyiz. Günümüzde medya gey-lezbiyen kimliğinin hem en çok göründüğü hem de en çok dışlandığı alan olarak karşımıza çıkmaktadır. En basit örneği ile medyada eşcinsel kimliğin bir magazin malzemesi kapsamında düşünülmesi kamuoyundaki bu egemen görüşü hem yansıtmakta hem de yeniden üretmektedir. Bu yansıtma ve yeniden üretme alanında eşcinseller bir yandan magazin malzemesi olarak kullanılmakta bir yandan da onların toplumsal alanda heteroseksüellerle eşit haklara sahip olma alanındaki çabaları ya görmezden gelinmekte ya da çarpıtılarak ve mevcut homofobik söylemle birleştirilerek okuyucuya ve izleyiciye ulaştırılmaktadır.

Ne yapmak istiyoruz?

Kaos GL, medyaya hâkim olan bu homofobik söylem içerisinde eşcinselliğin ele alınışı ve sunuluşuna dair eleştirel yaklaşımlar geliştirmek, politika ve proje üretmek ve Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transeksüel (LGBT) özgürlük mücadelesini medyada görünür ve “dile getirilebilir” bir noktaya getirmek amacıyla çalışmalar yapmaktadır.

Medyada çıkan homofobik söylemin egemen olduğu haber ve yorumların irdelendiği toplantılar ve eğitimler yapmak istiyoruz. Medya alanındaki homofobiye karşı daha etkin bir söylem geliştirmek ve gey-lezbiyen kimliğinin medyada bir istismara uğramadan özgürce, kendi varoluşunu saklamadan ortaya çıkabileceği bir alan yaratmak istiyoruz.

Medyadaki haberler içerisinde lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transeksüel kimlikler istismar edildiği takdirde bu alanda haber yapıp bağımsız iletişim kanallarına ve insan hakları örgütlerine ve uluslararası düzlemde duyurmak istiyoruz.

Medyada homofobiye karşı söylem geliştirmek amacıyla bilgilendirici materyaller hazırlamayı, medyada lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transeksüel kimliğinin sunumu üzerine Türkiye’den ve yurtdışından akademisyenler ve medya çalışanlarının katılacağı eğitimler düzenlemek istiyoruz.

Kendi haberimizi kendimiz yazmak ve eşcinseller için homofobiden arınmış haberler hazırlamak istiyoruz.

Çalışma Hayatı, Hukuk, LGBT Hakları, Ruh Sağlığı, Eğitim ve Kampüs, Aile, Mültecilik, Askerlik gibi hayatın her alanında, medyadan sokağa eşcinsellikle ilgili gündemi takip etmek ve bu gündemi, Türkiyeli Eşcinsellerin haberdar olmasını sağlamak üzere ile kaosgl.org sayfalarına taşımak istiyoruz.

Eşcinsel bireylerin bulundukları şehirlerde, eşcinsellerin yaşadıklarının ve sorunlarının doğrudan özneleri ve birincil elden kayda geçiricileri olmalarının olanaklarını yaratmayı ve bunun için bir ağ örmeyi amaçlıyoruz.

Ne zaman buluşuyoruz?

Press Now’ın katkıları, Kaos GL ile Bianet’in ortaklaşa organizasyonuyla, Yerel Gey-Lezbiyen Muhabir Ağı Eğitiminin üçüncüsü için 31 Ekim – 2 Kasım 2008 tarihinde, Cuma-Cumartesi-Pazar günleri, Eskişehir’de buluşuyoruz.

Katılım ve İletişim için:

Yerel Gey-Lezbiyen Muhabir Ağı Eğitimine katılmak isteyen Türkiye’nin her yerinden lezbiyen, gey ve biseksüel muhabir/yazar adayları kaosgl@kaosgl.org adresine yazmalarını bekliyoruz.

Ankara ve İstanbul dışından başvuracak muhabir/yazar adaylarına öncelik verilecektir.

Ankara ve İstanbul’dan gönüllü muhabir/yazar adayları için ayrıca yapmayı planladığımız eğitim çalışması için hazırlıklarımız sürmektedir.

Ulaşım ve konaklaması karşılanacak üç günlük eğitimin programı, program akışı ve mekâna dair katılımcılar ayrıca bilgilendirilecek.

 
Etiketler: , , , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

7 Yorum Yapılmış

 1. gaykedi [14 Ekim 2008 - 21:02]

  biraz alakasız olacak ama homoloji’ye ne oldu yahu haberi olan var mı?

 2. İçimdeki Ayı [15 Ekim 2008 - 03:30]

  Homolojiye ne oldugu konusunda herhangi bir bilgim yok ama 2-3 gün önce lastfm’in homoloji grubuna yazmış oldugum şu idi

  “Eh bu saatten sonra artık dönmesin de”

  oldu. Server sorunları (dünden bu yana bende de var ne yazık ki) olabiliyor ama bu kadar ilgisiz kalınması kabul edilebilir birşey degil. 1 veya 2 gün kapalı kalırsın ziyaretçi kitlen buyun anlayışla karşılar ama bu kadar uzun bir süre…

  Şuan için dönse bile “dönüşü muhteşem” olmayacak bir proje artık homoloji benim nazarımda. Ancak yeni yeni adını duyacak olanların sıkıca tutacagı bir ortam olur.

 3. gaykedi [15 Ekim 2008 - 10:33]

  hay allah, bence eşcinsel kültür’ün birikimi için çok önemli bir işlevi olabilirdi oysa… umarım geç meç geri döner!

 4. bawer çakır [20 Kasım 2008 - 14:15]

  kendisi döndü. sözlüge küsülmez hem. ayip. cis! (:

 5. İçimdeki Ayı [20 Kasım 2008 - 16:47]

  Kendisinin döndüğü gün soluğu gaykedi’nin blogta almıştım :)
  Küsme değil aslında, bu gidiş gelişler en azından benim açımdan yazma şevkimi köreltti. Hoş bugün bir tenecik tanım girdim ama o da bu gidiş gelişler sonrasında homolojiye laf sokar gibi ama son kısım toparlıyor sanırım…

  http://www.homoloji.com/topic.do?e=161227

 6. bawer çakır [30 Kasım 2008 - 21:47]

  bu arada; egitim deneyimini de bir yazi olarak okuyacak miyiz?

 7. İçimdeki Ayı [01 Aralık 2008 - 15:10]

  Aslında eğitim sonrası sıcak sıcak böylesi bir girişimde bulunma fikrim vardı ancak zamanın sogutucu özelliği ve benim hala ses kayıtlarını düzenlememiş olmamla kaldı.

  Ancak ses kayıtlarından egitici nitelikte birkaç döküman çıkacak gibi. Site üzerinden yayınlamayı düşündügün birkaç e-book için bu fikri cepte farzediyorum.

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Kerim : Selam Ben Azərbaycandan ariyorum Bana yardim edin...
 • Olguncu : Güzel bir yer aşkımı orda buldum...
 • Jeyan : Ben orası paşamken takılırdım oraya durakkende gittiğim çok olmuştu...
 • Mehmet : Herkese bol arkadasliklar...
 • Harun : Bayramın ikinci günü daha önceleri önünde yürüyüp bir türlü içe...