İnternette Tanışılan Birisine Nasıl, Ne Zaman Güvenilebilir?

Makale ve Benzeri 10 Ocak 2013
İnternette Tanışılan Birisine Nasıl, Ne Zaman Güvenilebilir?

Bursa Seks Cinayeti Gün geçmiyor ki özellikle eşcinsel bireylere yönelik arkadaşlık sitelerinden tanışılan kişiler tarafından darp edilme, öldürülme ve maddi zarara uğratılma konusunda haberler çıkmasın.

En yakın örneklerden birisi 6 Ocak 2013 tarihinde Eskişehirde gerçekleşti.

38 yaşındaki E.C. internet üzerindeki eşcinsel arkadaşlık sitelerinden birisinden tanıştığı kişinin evine gittiğinde evde bulunan kişiler tarafından gasp edildi. Tabanca ile tehdid edilen E.C. nin cep telefonu ve banka hesabındaki para yaşları 17-19 arasında değişen 4 kişi tarafından zorla alındı. E.C. nin olay sonrasında polise başvurması ile olay gün ışıgına çıktı ve 4 şüpheli gözaltına alındı.

Bir diğer olay ise 3 Ekim 2012 tarihinde İstanbulda gerçekleşti.

42 yaşındaki Y.E. yine internetten tanışmış olduğu 20 yaşındaki bir gencin evine gitti. Yan odadan çıkan 2 kişi tarafından bıçakla benzer bir şekilde tehdid edilen Y.E. gasp edildi.

Bunlar ve benzeri bir çok olay yaşanmakta ülkemizde. Çoğuda şüphesiz ki gaspa ugrayan kişilerin çekincelerinden dolayı polis’e intikal etmiyor. Her ne kadar kötü durumlar olsada örnek verdiğimiz olayların dışında bir de yaralanma ve ölüm ile bitenlerde bulunmakta. 5 Ocak 2013 tarihinde Bursada gerçekleşen olay malesef ki bunlardan birisi. 35 yaşındaki N.D. oral seksi yarıda bıraktığı gerekçesi ile 26 yaşındaki E.K. tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

internetten-tanisilan-kisi-ne-kadar-guvenlidir

Arama motorlarında yapacak olduğunuz bir kaç küçük arama ile bir çok türevi cinayet ve gasp haberine ulaşabilirsiniz. İşte bu nedenlede özellikle eşcinsel bireyler olarak daha fazla dikkatli olmamız gerekmekte. Peki nasıl?

 • Kelimeler ve yazım tarzı internette tanışmış olduğunuz birisi hakkında ilk etapta size bilgi verebilecek önemli bir noktadır. Ancak karşı tarafın işinde usta bir dolandırıcı olduğunu da düşünecek olursak bu her zaman sizi haklı kılacak bir şey degildir. O nedenle olabildiğince kısa vadede tanıştığınız birisi ile buluşmamaya çalışın. Fırsat buldukça yazışın ve yazılanların alt metinleri okumak konusunda kendinizi geliştirin.
 • Yazıştığınız kişiyi ilk etapta olmasa bile ilerleyen zaman içerisinde görün. Resimler bu konuda güvenilir kaynaklar olmayacağından web kamerası ile görüşmeye çalışın. Fiziksel görüntü, kullanılan mimikler ve kameradaki davranışlar da karşı taraf hakkında size önemli bilgiler verecektir.
 • Yazıştığınız kişiye olabildiğince spesifik kişisel bilgilerinizi vermekten kaçının. Zaman içerisinde birçok kişi ile yazışıcağınızı ve bunların belkide %1 i ile ancak yüzyüze geleceğiniz gerçegini unutmayın. Bu nedenle bu tarz önemli bilgileri ilerleyen zamana yaymanız daha iyi olacaktır. Yalan söylemek yerine yüzeysel bilgiler verin.
 • Yazışma sürecini bitirdiniz ve artık buluşmaya karar verdiniz. Buluşacak olduğunuz kişinin telefon, email ve elinizde bulunan diğer bilgilerini (buluşma yeri, zamanı dahil) yakın bir arkadaşınıza vererek sizi ara ara aramasınız söyleyiniz. Eğerki buluşmanızda karşı tarafın aracına bindi iseniz plakayı mesaj ile arkadaşınıza bildiriniz.
 • Haberlerin çoğu dikkat ederseniz ev ortamındaki buluşmalardan bahsetmekte. Bu nedenle yüzyüze tanışacak olduğunuz kişi ile olabildiğince kafe gibi topluma açık mekanlarda buluşun.
 • Buluşma sırasında etrafta bulunabilecek olan anahtarlık ya da kalem şeklindeki küçük boyutlu kayıt cihazlarını kontrol ediniz. Unutmayınız ki görüntünüz ya da o sırada yapmış olduğunuz konuşmanın içerigine göre santaj edilebilirsiniz. Bu durumu paronayaklık boyutuna getirmeyiniz ancak gözardıda etmeyiniz.
 • Buluşmalarınızda olabildiğince alkol ve benzeri algı-karar fonksiyonlarınızı zayıflatacak olan içecekleri tüketmeyiniz.

Bahsetmiş olduğumuz bu noktalar çerçevesinde biraz da olsa daha güvenli bir buluşma gerçekleştirebilirsiniz.

Güzel buluşmalarınız olması dilegiyle…

Not : Yazılanlar dışında aklınıza gelen veya uyguladığınız tedbirleri yorumla bize ileterek listemize ekleyebilir ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 
Etiketler: , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
 • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
 • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
 • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
 • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...