İlk Eşcinsel Süper Kahraman

Haberler 15 Şubat 2009 İlk Eşcinsel Süper Kahraman
İlk Eşcinsel Süper Kahraman

adlı çizgi roman 2007 yılında, ABD’li film yapımcısı ve romancı ’un aynı adlı romanından esinlenerek oluşturuldu.

Hero’nun başkarakteri süper güçleri olan bir öğrenci, ancak ne tür güçlere sahip olduğu henüz açıklanmış değil. Söylentilere göre, Creed’in özelliği bilek bükme hareketiyle düşmanlarının bulunduğu binanın dekorasyonunu değiştirip şaşkınlığa uğratması ve bu sırada zincirler ve derilerle onları bağlayarak teslim alması olacak. Bir üniversitenin basketbol takımında oynayan , normal hayatında özel güçlerini ve cinsel kimliğini saklamak zorunda kalan bir karakter; bir gün evden kaçmaya karar veriyor ve kötülere savaş açıyor.

hero, perry moore

VE ROBİN GEY MİYDİ?

Geçmişte süper kahraman Batman’in yardımcısı ’le aralarında bir ilişki bulunduğuna dair dedikodular gündeme gelmişti. Psikolog Fredric Wertham, 1954 tarihli “Seduction of the Innocent” isimli kitabında dört sayfa boyunca Batman ve Robin’in olduklarını iddia etmişti.

hero, perry moore

“Görkemli bir ev, vazolarda güzel çiçekler ve bir uşak” diye yazan Wertham, bunun “beraber yaşamak isteyen iki eşcinselin rüyası” olduğunu söylemişti. Bu iddialara karşılık televizyonda yayınlanan Batman serilerinde Robin karakterini canlandıran Burt Ward, “Boy Wonder: My Life in Tights” adlı otobiyografisinde, Batman ile Robin’in arasındaki ilişkinin seksüel bir boyutu olmadığını yazmıştı. Orijinal Robin kostümünün (kısa yeşil şort ve masallardaki peri ayakkabısı) 1930’ların Batman’in karanlık yönüne zıt olacak şekilde, bir çocuğun giyebileceği türden kıyafet olduğunu ve bunun eşcinsellikle ilgisi olmadığını belirtmişti.

İki kahramanın eşcinsel ilişkisi konusunda çelişkili açıklamalar olmasına rağmen pek çok çizgi roman yorumcusu, Batman’in en derin ilişkilerinin düşmanlarıyla olduğuna dikkat çekiyor. Yorumculara göre Batman’in heteroseksüel olduğuna dair en büyük iki kanıt Bat-Girl’ü yemeğe çıkarması ve evine götürmesi…

İlk defa 1940 yılında Detective Comics’in 38. sayısında görülen bir çizgi roman kahramanı olan Robin bu tarihten sonra Batman’in baş yardımcısı olarak yer almıştı. 1950’lerde yükselen eşcinsellik dedikoduları üzerine, Amerika’da “Comics Code Authority” kurulmuş, Batwoman (1956) ve Bat-Girl (1961) karakterleri yaratılmış ve Batman hikâyelerinin daha basit konularda devam etmesi ile Batman ve Robin’in eşcinsel olduklarına dair iddialar çürütülmüştü.

hero, perry moore

Kaynak : Ntvmsnbc

 
Etiketler: , , , , , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

1 Yorum Yapılmış

  1. yanıkkoza [15 Şubat 2009 - 13:40]

    sevgili can dostum geç kaldım ama bu yeri değil ama sevgililer günün kutlu olsun umarım ömür boyu sürer….
    sevgilerimle….

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

  • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
  • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
  • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
  • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
  • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...