Hürriyet "Beni Bırakma"

Kategorilenmemiş 17 Aralık 2007
Henüz Küçük Resim Eklenmemiş
Rize’de fotoğraf sanatçısı Cemal Gülas’la birlikte ormanda yaşayan “Datvi” adlı yavru bozayı, büyüdüğü gerekçesiyle Bursa’daki Karacabey Ayı Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü. Datvi’nin uyuşturulmadan önce, Cemal Gülas’ın yanından ayrılmak istememesi, duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Datvi, son kez süt içtiği Gülas’ın elini tutarken, bakışlarıyla da “Beni bırakma” der gibiydi…

FOTOĞRAF sanatçısı Cemal Gülas’la birlikte Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde ormanlık alanda yaşayan yavru bozayı “Datvi”nin Bursa’daki Karacabey Ayı Rehabilitasyon Merkezi’ne götürülmesi, insanı duygulandıran görüntülere sahne oldu. Yetkililer, “Ayı bu, ne yapacağı belli olmaz” diyerek, Datvi’nin kamyon kasasındaki kafese konulması için yardım talep etti. Ancak “Esas insanların ne yapacağı belli olmaz, ayıların ne yapacağı bellidir” diyerek yardım talebini geri çeviren Cemal Gülas, Datvi’nin uyuşturucu iğne atan silahla etkisiz hale getirilmesine tanıklık etmemek için eve girdi.

ÖLÜMÜ BEKLEYECEK

Datvi’nin “götürüldüğü hapishanede ölümü bekleyeceğini” savunan Cemal Gülas, şunları söyledi:

“Bu hayvanı doğal yaşam alanına kazandırmak gerekiyordu. O, benim süs hayvanım değildi. Bu hayvan arazide yaşıyordu. Bizim arkamızda 30 bin dönüm arazi var, şimdi bu hayvanı götürdüler. 50 ayıyla 5 dönüm bir arazide yaşatacaklar. O zaman uyutsunlar bu hayvanları. Uyutmak işlerine gelmiyor, çünkü o zaman dünya kadar fondan gelen destekler kesilecek. Bu hayvanlar üzerinden birileri rant sağlıyor.”

SEVGİDEN KORKTULAR

Datvi sayesinde insanların kapanları söktüğünü, ayı avlamadığını, sağa sola silahla ateş etmediğini de belirten Gülas, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada üç tane daha ayı var. Eğer birilerinin gitmesi gerekiyorsa ormanın içinde yaşayan biziz, biz insanların gitmesi lazım. Ya da ayılarla birlikte yaşamayı öğrenmemiz lazım. Datvi sevginin kurbanı oldu. Küçükken Datvi’yi sevenler hayvan büyüyünce korkup şikayet ettiler.”

Alıntı Hürriyet

 
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

1 Yorum Yapılmış

 1. DIAGONEL [18 Aralık 2007 - 01:47]

  haberlere bile konu olmuştu
  cemal çok uğraştı datvini doğal ortamında hissetmesi için
  yazık oldu çok yazık…

  onca emek biryerlerden geleçecek üç kuruşluk rant a yenildi …

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
 • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
 • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
 • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
 • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...