Haiyturks’e Sorunsuz Giriş

Nedir? Nasıl Yapılır?Web Siteleri 23 Mayıs 2011
Haiyturks'e Sorunsuz Giriş

Geçtiğimiz günlerde “Hairyturks’e Ne Oldu” başlığında sitenin engellenmesi ile ilgili haberini yapmıştık. Site yönetimin şuan hala üzerinde çalıştıgı alternatif erişim yönteminin duyurulmasına kadar geçici olarak proksi (vekil sunucu) kullanımı ile siteye erişilebilecegini duyurmuştuk ancak gelen bazı mailler ile verimli bir yol olmadıgını farketmemiz fazla sürmedi. Proksi ile siteye erişebiliyorsunuz ancak mesaj kutusuna veya bir kişinin profil bilgilerine bakamıyorsunuz.

Ancak yazımızda bahsedecek oldugumuz (the ) ile te dahil olmak üzeri engelli sitelere erişebilirsiniz. nedir, nasıl çalışır gibi aklınızda soru işaretleri var ise hemen altta bulunan alıntı metni okumanızı öneririz. hakkında bilginiz varsa veya gerek duymuyorsanız diret olarak kurulum kısmına geçiniz.

TOR ile Internet'te Kimlik Gizleme

Internet’te web sayfalarını gezerken karşı tarafın sunucu bilgisayarı bizim internet’teki kimlik bilgimizi tutan ip adresini kayıt defterine yazabilir. Günümüzdeki forum sayfalarının çoğu ziyaretçilerin ip bilgilerini kayıt altına almaktadır. Bunun dışında şöyle bir senaryo da düşünülebilir. Çalıştığımız firmadan internet erişimi sağlıyoruz ve girdiğimiz her sayfada şirketin dışa açık internet bacağının ip’si görünüyor. Bazı yerlerde bu durum başımıza iş açabilir ve/veya bize kısıtlı kullanım zorunluluğu getirebilir. Bunları aşmak için ip adresimizi gizlememiz gerekecektir. Bunu, dışarıdan herhangi bir proxy adresi yazarak yaptığımızı düşünebiliriz ama bu da çok güvenli bir yol değildir. Yazdığımız proxy sunucusunun loglarında yine bizim ip adresimiz tutuluyor olacaktır. MSN ile yaptığımız konuşmalarda da ip adresimizin gizli kalmasını isteyebiliriz. Bunu nasıl sağlayacağız? Biz internet’te ip adresimizi gizleyip nasıl dolaşacağız? Bunları ve daha fazlasını bize TOR sağlıyor.

TOR Nasıl Çalışıyor?

TOR sadece web sayfaları için değil, anında mesajlaşma yazılımları (msn, icq v.s.), ssh, IRC v.s. gibi TCP protokolünden çalışan uygulamalarda da kullanılabilir. TOR ile yaptığımız bağlantıda paketler birbiri arkasına eklenmiş TOR sunuculardan geçerek gittiği için iletişim son derece güvenli olmaktadır. Bu iletişim modeline Onion Router denmektedir. Gönderdiğimiz istek TOR sunuculardan geçerken seçilen yol tamamen rastgele seçilmektedir. Böylece hedefe ulaştığımızda son çıkış yaptığımız TOR sunucusunun ip adresini almış oluruz. Güvenliği sağlarken istemciden gönderilen paket, TOR sunucularından gönderirken şifrelenerek iletiliyot. Her bir TOR sunucusu sadece kendisinden bir sonraki ve bir önceki sunucudan haberdar oluyor. Seçilen yolda hiçbir sunucu gidilecek yol bilgisine sahip değildir. Yine de bizden gönderilen ve bize gelen çerez (cookie) bilgileri ile tam bir güvenlik sağlanamayabilir bunun için TOR’a uygun proxy yazılımları kullanmak gerekebilir. Bu amaçla TOR privoxy adlı yazılımı önermektedir. TOR kullanmak istediğimiz uygulamanın SOCKS desteğinin olması gerekmektedir. İletişim SOCKS üzerinden sağlanmaktadır. Ayrıca TOR sadece TCP protokolünü destekler. UDP desteği yoktur.

Kaynak: http://www.olympos.net/

ve Kullanım

Şuan için türkçe dil destegi bulunmayan uygulamayı torproject.org/download adresinden indirebilirsiniz. Kullandıgınız işletim sisteminin türüne uygun kurulum dosyasını, örnegin windows kullanıyorsanız

 • “Tor Browser Bundle (English) version 1.3.24, works with Windows 7, Vista, and XP. Download” ifadesindeki Download linkine tıklayarak indiriniz.
 • İndirme işlemi sonrasında bilgisayarınıza inen exe dosyasına tıkladıgınızda sizden bir klasör seçemizi isteyecektir. Bu kısımda istediginiz klasörü seçebilirsiniz, klasör seçiminizi yapıp tama butonuna bastıgınızda ilgili klasöre kullanacagınız dosyalar yüklenecektir.
 • Yükleme işlemi bittikten sonra seçtiginiz klasöre gidiniz. Orada “Tor Browser” isimli bir klasör oldugunu göreceksiniz.
 • Tor Browser klasöründeki “Start Tor Browser” isimli exe ye tıkladıgınızda program çalışmaya başlıyacaktır.
 • Programın çalışması ile açılan küçük penceredeki status kısmı “Connected to the Tor network” oldugunda bağlanma işleminiz bitecek ve otomatik olarak açılan tarayıcınızda “Congratulations. Your browser is configured to use Tor.” şeklinde işlemin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini bildiren ifadeyi göreceksiniz.

Eğer buraya kadar sorunsuz gerçekleşti ise işlemler “Tebrikler” artık hairyturks de dahil olmak üzere engelli sitelere sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

 
Etiketler: , , , , , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

17 Yorum Yapılmış

 1. daydayHabisee [25 Mayıs 2011 - 20:48]

  İlginç blog için teşekkür

 2. İçimdeki Ayı [26 Mayıs 2011 - 14:11]

  Biz teşekkür ederiz daydayHabisee

 3. Meto [01 Haziran 2011 - 06:47]

  Yalnız mesajlar okunmuyor

 4. backward [01 Haziran 2011 - 18:46]

  sormak istedigim şu: bu şekilde siteye girmenin ‘yasak olması’ yuzunden bi riski ya da zararı var mı?

 5. İçimdeki Ayı [01 Haziran 2011 - 22:26]

  @Meto:
  Tor ile giriş yapıldığında yanlış degilsem mesaj okumada sorun yok. Tekrar denemen mümkün mü acaba? TOr’un aktif olduguna emin olursan sevinirim.

  @backward:
  Bahsettiği yasakla sanırım çıkarılması düşünülen filtrelerdeki. Şuan için bu uygulama yasak degil, filtre sisteme girmiş dahi olsa dns degiştirme işlemi olmadıgından yine sorun olmayacaktır.

 6. sinan [05 Haziran 2011 - 01:25]

  Programı indirip denedim hairyturks ve gayromeo da sorunsuz çalışıyor :) Teşekkürler. Hairyturks e girebilmek için çözüm ararken http://www.icimdekiayi.com u buldum güzel bir site
  Başarılar dilerim

 7. İçimdeki Ayı [06 Haziran 2011 - 00:53]

  Yorumun için teşekkürler sinan, sorununa çözüm olabildikse ne mutlu bize…

 8. notes212 [12 Ağustos 2011 - 22:13]

  mesajlarımı açamıyorum konu hakkında bilgisi olana cevap yazabilirse şimdiden çok tesekkürler.

 9. İçimdeki Ayı [13 Ağustos 2011 - 12:44]

  Notes212, eğer proksi üzerinden erişmeye çalışıyorsan siteye javascriptten dolayı mesaj kısmını açamazsın malesef. Ancak sitenin ülkemizdeki engeli kaldırılmış durumda, diret olarak girmeyi denermisin adresine.

 10. notes212 [21 Ağustos 2011 - 20:30]

  Merhaba.

  Dediklerinizi yaptım sorunsuz baglandım, fakat mesajlarımı açıp okuyamıyorum, mesajlarımı tıkladıgımda açılmıyor. şimdiden teşekkürler.

 11. notes212 [21 Ağustos 2011 - 20:35]

  Merhaba tekrar, siteye direk olarak giriş yapamıyorum engelli uyarısı veriyor.

 12. İçimdeki Ayı [21 Ağustos 2011 - 23:08]

  notes212 tekrar merhabalar, site kodlamasında çakışan bazı nedenlerden dolayı mesaj kısmını açamamaktasın. az önce yayına aldığımız http://www.icimdekiayi.com/dns-degistirerek-erisim-engelli-sitelere-girmek.html adresli yazıdaki işlemi yaparsan sorunsuz bir şekilde girişi yapabilirsin.

 13. notes212 [22 Ağustos 2011 - 22:06]

  çok teşekkür ederim arkadaşım artık sorunum kalmadı, bu arada hairyturks.com adresindende direk girebiliyorum… tekrar teşekkürler.

 14. İçimdeki Ayı [22 Ağustos 2011 - 22:39]

  Rica ederiz notes212, sorunsuz giriş yapabiliyorsan ne mutlu bize. Hayırlı olsun…

 15. notes212 [03 Haziran 2012 - 18:13]

  merhaba
  hairyturks e gırıs ıcın yukarada soylenenlerı yukledım ama halan sorunsuz gıremıyorum işin gercek tarafı diz ustu bılgısayat satınaldım, dünde hairybears adresınden kolayca giriş yapıp siteyi kullanabılıyordumbugun o adresıde bulamıyorum, simdi ise
  hairyturks.com adresınden giris yapıp gırıyorum ama bu seferde mesaj gonderemıyorum
  yardımınızı rıca ederım
  tesk.

 16. İçimdeki Ayı [06 Haziran 2012 - 09:00]

  Merhaba notes212,

  Yazıda da malesef mesaj kutusu ile ilgili problemden bahsetmiştik. Ancak şuan tor yada benzeri herhangi bir programı kullanmadan. Direkt olarak dns ayarlarını googledns yapıp siteye girebilirsin.

  http://www.icimdekiayi.com/dns-degistirerek-erisim-engelli-sitelere-girmek.html

 17. Mehmet [04 Ağustos 2018 - 23:24]

  Herkese bol arkadasliklar

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Kerim : Selam Ben Azərbaycandan ariyorum Bana yardim edin...
 • Olguncu : Güzel bir yer aşkımı orda buldum...
 • Jeyan : Ben orası paşamken takılırdım oraya durakkende gittiğim çok olmuştu...
 • Mehmet : Herkese bol arkadasliklar...
 • Harun : Bayramın ikinci günü daha önceleri önünde yürüyüp bir türlü içe...