Haftanın Konugu : "Peter İlyiç Çaykovski"

Kategorilenmemiş 20 Aralık 2007
Henüz Küçük Resim Eklenmemiş
7 Mayıs 1840 – 6 Kasım 1893

Tarifsiz bir melankoliyi sürekli içimde taşıyorum.Öyle bir duygu ki, kelimelerle açıklanamaz, korkuyla karışık; ne olduğunu ancak şeytan bilebilir

Romantik çağ bestecilerinin en önemlilerinden biri olan Tchaikovsky, maden mühendisi bir babanın ikinci karısından doğan çocuktur. Müzik kariyerine, doğduğu Votkinsk kasabasında 5 yaşlarındayken piyano ile başlamıştır.

1850’de babası St Petersburg Teknoloji Enstitüsüne atanmıştır. Bu genç müzisyen için muhteşem bir dönüm noktası olmuştur, St Petersburg’da Jurisprudence okulunda eğitimine başlayan Tchaikovsky, okulun müzik kütüphanesinde piyano eğitimini daha da ilerletmiştir.Bu sıralarda Luigi Piccioli ile tanışması Alman müziğine olan ilgisinin sonlanmasına ve Rossini, Bellini, Donizetti gibi isimlere ilgi duymasını sağlamıştır.

Tchaikovsky’nin müziğe ilgisini fark eden babası, zamanın tanınmış piyano öğretmenlerinden Rudolph Kündinger’i Nürnberg’den getirtmiş ve ders aldırmıştır. Ancak bu piyano hocası sayesinde Alman müziğine karşı kazandığı nefret son bulmuş aksine gelecek dönemlerinde yapıtlarında izleri olacak kadar Mozart tutkunu olmuştur. Annesinin koleradan -henüz Tchaikovsky 14 yaşındayken- ölmesi üzerine onun anısına bir waltz bestelemiştir.

1958 yılında okuldan ayrılıp adalet bakanlığında çalışmaya başlamış ve yaklaşık 4 yıl kadar devam etmiş ama müzikten kopmamıştır, daha sonra yeniden konservatuara giren Tchaikovsky mezuniyetten sonra beste çalışmalarına hızla devam etmiş, aynı zamanda öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Eşcinselliğini gizlemek amacı ile öğrencilerinden biriyle evlenen Tchaikovsky evlendikten iki hafta sonra intihar girişiminde bulunmuş ve bu birlikteliğe son vermiştir.

Evliliğinin acı bir şekilde bitmesinin ardından Nadezhda von Meck adında zengin bir aristokratla 13 yıl boyunca sadece mektuplarla bir ilişki sürdürmüş ve maddi destek almıştır, bu sayede kendisini sadece bestelerine verebilmiştir.

Bestecinin hayatında eşcinselliği besteleri kadar önemli bir yere sahiptir,hatta ölümüne de eşcinselliğinin neden olduğu söylenir.Çarlık Rusyasında Tchaikovsky’nin eşcinselliğinin kamu skandallarına neden olmaması için bir komplo ile kaynatılmamış su içirilmiş ve yaşamına hasta yatağında veda etmiştir, son bestesi 6. Senfoni’yi St Petersburg’da ilk kez seslendirdikten dokuz gün sonra…

(O dönemde salgın bir hastalık olan kolera kaynatılmamış içme suyundan bulaşıyordu.)

Kaynak : Yavuz Cingöz (Kaos GL İzmir)
Tavsiye Link : Eserlerini .mid versiyonunda dinliyebilirsiniz.

 
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

  • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
  • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
  • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
  • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
  • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...