“Güvenli İnternet” Taslağı ve Tarihi Değiştirildi

Haberler 7 Ağustos 2011
Güvenli İnternet Taslağı ve Tarihi Değiştirildi

Güvenli İnternet FiltresiBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 22 Ağustos 2011 tarihinde hayata geçirilmesi planlanan Güvenli İnternet Hizmeti’ne ilişkin usul ve esaslar STK toplantısı raporu doğrultusunda değiştirildi. Buna göre Güvenli İnternet Filtresine geçiş yeni tarihi 22 Kasım 2011 dir.

Daha önceden paket paket ve boy boy olan filtrelerden çogu elenerek sadece “Çocuk” ve “Aile” paketleri kullanıcılara sunulacak. Standart Paket adı altında hiçbirşeyin degişmeyecek oldugu iddia edilen ancak bu pakette TC devleti tarafından yasaklanmış sitelere erişimin söz konusu olmayacağı durumda ortadan kaldırılmış oldu.

Filtreler kullanıcıların istekleri dogrultusunda internet erişiminlerine uygulanacak olup herhangi bir filtreye geçiş istemeyen bireyler normal bağlantılarına devam edecektir. Mevcut filtrelere geçiş işlemi ise eğer kişi ilk defa internet erişim hizmeti alacaksa imzalayacak oldugu sözleşmede filtresini belirterek, internet erişimi olan kullanıcılarda ise telefon ile yada hazırlanacak olan filtre degiştirme sayfası üzerinden degişiklik yapabilecekler.

Buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirip detaylı bilgi alabileceginiz Güvenli İnternet Hizmetine İlişkin Usul Ve Esaslar Taslağından bazı alıntılar;

 • MADDE 2 – (1) Bu Usul ve Esaslar, Internet hizmeti sunan İşletmeciler ile Hizmetini talep eden aboneleri kapsar.
 • Aile profili: Kurum tarafından İşletmecilere gönderilen aile profiline ilişkin listedeki alan adı, alt alan adı, IP adresi ve portlara abonenin erişiminin sağlanmadığı profili
 • Çocuk profili: Kurum tarafından İşletmecilere gönderilen, çocuk profiline ilişkin listedeki alan adı, alt alan adı, IP adresi ve portlara abonenin erişiminin sağlandığı profili
 • MADDE 5 – (1) Güvenli İnternet Hizmetini talep etmeyen abonelerin mevcut İnternet erişim hizmeti, herhangi bir değişiklik olmaksızın sunulmaya devam eder.
 • Kullanıcılar ve İnternet site sahipleri, İnternet sitelerinin Güvenli İnternet Hizmeti kapsamında olup olmadığının değerlendirilmesi için Kuruma başvuru yapabilir veya itiraz edebilir.
 • Güvenli İnternet Hizmetinin sunumu için test süreci İşletmeciler ile Kurum arasında 22.08.2011 tarihi ile 22.11.2011 tarihi arasında gerçekleştirilir.
 • İşletmeciler tarafından 22.11.2011 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere test sürecine son verilerek abonelere fiilen hizmet sunulmaya başlanılacaktır.
 
Etiketler: , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

2 Yorum Yapılmış

 1. Bearelus [09 Ağustos 2011 - 18:05]

  DNS veya Ip degiştirme özgürlügüyle ilgili bir açıklama göremedim ben? Onlar yasak mı olacak?

 2. İçimdeki Ayı [11 Ağustos 2011 - 00:50]

  Aynı şekilde benimde en çok merak ettigim bir konu, herhangi bir açıklama yapılmamış. filtre geçişi talebinde bulunmayanlara hiçbir farklılık olmayacagından bu dns degiştireni cıs yaparız durumuda ortadan kalkmış gibi.

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
 • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
 • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
 • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
 • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...