Graham Kolbeins ve Tipo Baskı Bara

Bear ArtNedir? Nasıl Yapılır? 27 Ekim 2011
Graham Kolbeins ve Tipo Baskı Bara

bara, çizim, manga nedir? Denildiğinde çoğumuzun aklında herhangi bir çağrışım olmasada birçoğumuzun bildiği ancak ismen tanışmadığı bir kavram. Site olarak şuana kadar yazdığımız bazı yazılarda kullandığımız resimler yada kimisinde ise direkt olarak ilgi alanımız olan ve bizim daha çok “” olarak nitelendirdiğimiz çalışmaların bir kısmı temelinde “Bara” dır. Peki bara nedir dersek önecelikle kavramını açıklamamız daha iyi olacaktır

İki erkek arasında aşk ve tutkuyu konu edinen japon anime ve mangalarına genel olarak yaoi adı verilmektedir. Nasıl ki hepimiz eşcinsel olsakta örnegin ayı diyebiliyorsak kendimize “Bara” larda yaoi olsalarda kendilerine ayı diyebilen bir tarzdır. Yaoi ler genellikle kadın çizerler tarafından oluşturulurken baralar eşcinsel çizerler tarafından resmedilmektedir. Japoncada “Gül” anlamına gelen “Bara” türünün ilk çıkışları 1960lı yıllardaki eşcinsel magazinlere dayanmaktadır. Yaoi’lerdeki karakterlerin aksine daha çok maskülen, iri yarı, kilolu ve kıllı karakterler içeren bara’lar iş bu nedenle ayı ve ayıseverlerin ilgi odağındadır.

tarafından oluşturulan ve “Bara nedir?” sorusuna cevap taşıyan başarılı videoyu hemen alt kısımdan izliyebilirsiniz.

Kendiside tam bir bara hayranı olan Graham Kolbeins arkadaşı Blake Besharian’ın önerisiyle sevdiği bazı karaleri yapmış ve ortaya çıkanlar gayet hoş görünmekte. Video da görmüş olduğunuz baskı sonuçlarının fotoğrafları;

Graham Kolbeins tarafından Bara tipo baskısı
Graham Kolbeins tarafından Bara tipo baskısı
Graham Kolbeins tarafından Bara tipo baskısı
Graham Kolbeins tarafından Bara tipo baskısı

 
Tipo baskı nedir?

Tipo baskı metal harflerle yapılan yüksek baskıya denir. Uzun ve zahmetli bir baskı hazırlık süreci gerektirir. Metal harflerin tek tek sayfa oluşturacak bir biçimde düzenlenmesi yöntemi kullanılır. Baskı hazırlık işlemi her nekadar gelişim göstermiş olsa da günümüz masaüstü yayıncılık sisteminin sağladığı imkânlardan çok uzaktır. Tipo baskıda iki silindir bulunur. Bunlardan biri kalıp silindiri, diğeri baskı silindiridir. Direkt baskı sistemidir yani kalıp üzerineki görüntü direkt baskı meteryaline aktarılır. Kalıp üzerindeki yüksek kısımlar mürekkebi alırken, alçakta kalan kısımlar mürekkebi almaz. Yüksekte kalan kısımlar baskıyı gerçekleştirir. (Patates baskısına benzer) Kalıp üzerindeki görüntü terstir.

Günümüzde kullanımı önemli oranda bırakılmıştır. Ender olarak, kartvizit, fatura ve özel koleksiyon yayınların basımında kullanılır. Tipo baskı makinaları daha çok matbaacılığa; kesim, gofre, numaratör baskı, piliyaj-perforaj başka alanlarda hizmet eder.

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Tipo_baskı

 
Etiketler: , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

  • Kerim : Selam Ben Azərbaycandan ariyorum Bana yardim edin...
  • Olguncu : Güzel bir yer aşkımı orda buldum...
  • Jeyan : Ben orası paşamken takılırdım oraya durakkende gittiğim çok olmuştu...
  • Mehmet : Herkese bol arkadasliklar...
  • Harun : Bayramın ikinci günü daha önceleri önünde yürüyüp bir türlü içe...