Gay or straight? Watch his walk

Kategorilenmemiş 26 Ekim 2007
Henüz Küçük Resim Eklenmemiş
Melissa Dahl (Sept. 13, 2007)

Is he gay or straight? At a glance, the key to telling might be in the way he walks.

A swing of the hips or a swaggered shoulder is enough for many casual observers to identify a man’s sexual orientation, according to a study published in the September issue of the Journal of Personality and Social Psychology.

Observers were only able to accurately guess the sexual orientation of men; with women, their guesses didn’t exceed chance. But what’s most interesting to researchers is understanding how that snap judgment can unleash a series of stereotypes — even from the most liberal-minded.

“This is important for the understanding of perception and feelings of assumptions and bias,” says lead author Kerri Johnson, an assistant professor of communications at the University of California, Los Angeles. “Once you know an individual’s sexual orientation, every else that happens is seen through that lens.”

Johnson and her colleagues attached motion sensors, like those used in the movie industry, to the hips and shoulders of eight volunteers – four men and four women, half of whom were gay. The motion sensors captured the only movements of the walkers, masking details such as clothing or hairstyles.

The researchers videotaped the volunteers walking on a treadmill at various speeds, and then played the video for 150 undergraduate observers, who were asked to determine the sexual orientation of each person.

More

 
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

1 Yorum Yapılmış

 1. le vent [27 Ekim 2007 - 02:56]

  Askerdeyken günlerimizin büyük bir bölümü, bu hetoroseksüel erkek yürüyüşü talimlerinde geçerdi. Saatlerce yürüdük bir yukarı bir aşağı “Her Türk asker doğar, Vatan sana canım feda” gibi gaza getiren cümleler eşliğinde veya İzmir marşını söyleyerek. İnsan doğasına aykırı bu yürüyüşü yaparken ne kadar zorlandığımı söylememe gerek yok sanırım.

  Acemilikten sonra bir de eğitim çavuşu olunca, günümün büyük bölümü bu yürüyüş eğitimi ile geçti 6 ay boyunca. Askerden döndükten sonra abimle sahilde yürürken, bir an bana döndü ve: ” askerlik sana yaramış, yürüyüşün bile değişmiş, eskiden kırıtıyordun şimdi erkek gibi yürüyorsun” demişti.

  Şimdi nasıl yürüyorum emin değilim:)

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
 • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
 • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
 • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
 • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...