Düzenli HIV Testi Yaptırmak Önemlidir

Sağlık 10 Şubat 2012
Düzenli HIV Testi Yaptırmak Önemlidir

hiv, aids, test yaptırmak Hem birey, hem toplum sağlığı açısından önemlidir.”

İstanbul’da tedavi gören 3 hastaya, verilen kan ile HIV bulaştığı tespit edildi” haberleri medyada yer aldı. Bu haberler ile gündeme gelen “HIV bulaşı” konusunda düzeli test yaptırmaya dikkat çekiyor…

HIV, kuluçka döneminde tespit edilemiyor

HIV ile yaşayan kişilere ücretsiz destek hizmetleri sağlayan Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Nejat Ünlü kan nakli ile bulaşın hangi şartlarda gerçekleştiğini şu sözlerle aktardı: “HIV’in tanısı yapılan kan testleriyle olur. Testler, kanda HIV’e karşı oluşmuş antikorları veya antijenleri saptamak amacıyla yapılır. Bu antikor veya antijenler, virüs vücuda girer girmez oluşmaz. Bu maddelerin testlerde saptanabilir düzeye ulaşması zaman alabilir. Bu zamana “Pencere Dönemi” veya “” denir.”

Yeni enfekte olmuş bir kişinin kanındaki HIV’in varlığının 13 günü geçmedikçe anlaşılamadığını kaydeden Ünlü; “Kan kontrol edilmek üzere 3’e ayrılmaktadır. Belirli sürelerde saklanabilen kan örneklerinde [Plazma (2 Yıl), Erotrisit (42 gün), Trombosit (5 gün)] 5 günlük olanlarda sıkıntı yaşanmaktadır. Çünkü; HIV vücuda girdikten sonra hemen çoğalmak için hücreye girer. Bu kuluçka döneminde kan test edilse bile HIV’in varlığı kanda görünmemektedir.” dedi ve ekledi “HIV bulaşının engellenmesi ve HIV pozitiflerin haklarının güvence altına alınması için kurumların ve bireylerin de sorumluluğu vardır.

“Kızılay’a değil hastaneye başvurmak gerekir.”

Nejat Ünlü “Herhangi bir HIV enfeksiyonu şüphesi yaşayan kişilerin Kızılay’a değil hastaneye başvurmaları gerekir. Doğru tanı için, doğru zamanda HIV testi yaptırmak hem birey, hem de toplum sağlığını korumak açısından önemlidir. HIV yayılımının önüne geçmenin en önemli yolu doğru merkezlerde düzenli test yaptırmak ve tedaviye erişimdir.” dedi.

HIV ile yaşamın mümkün olduğunu vurgulayan Ünlü; “Günümüzde tedavilere erişim olduğu sürece salt HIV’e bağlı ölümler yaşanmamaktadır. HIV enfeksiyonu gerekli önlemler alınmadığı takdirde, yalnızca şu 3 temel yol ile bulaşabilir: korunmasız cinsel ilişki, kontrol edilmemiş kan nakli ve anneden bebeğe geçiş. Bunlar dışında başka bir bulaşı yolu yoktur.

En yaygın bulaş yolu olan korunmasız cinsel ilişki yaşayan her bireyin düzenli test yaptırması gereklidir. İster evli, ister bekâr, ister tek eşli veya çok eşli olsun, korunmasız cinsel ilişki yaşayan herkesin düzenli test yaptırmasını öneriyoruz. Kan nakliyle bulaşının önlenmesi için donörlerden istenen anketleri doğru beyanlarla doldurmalarının da önemi olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Ünlü, şu temel bilgileri de paylaştı: “Tedaviye erişimi olan HIV pozitiflerin %96 oranında bulaştırıcılığı azalmıştır ve sağlıklı, kaliteli bir şekilde günlük yaşantılarına, eğitim görme ve çalışma hayatlarına devam etmektedirler. Kaldı ki evlenebilir ve gerekli önlemlerle HIV ile enfekte olmayan bebek sahibi olabilmektedirler.” dedi.

Çiğdem Şimşek
Pozitif Yaşam Derneği
İletişim Sorumlusu

Tel : +90-212- 288 38 83
Faks : +90-212- 288 38 84
Gsm : +90-541- 247 48 02

 
Etiketler: , , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

  • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
  • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
  • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
  • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
  • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...