DNS Değiştirerek Erişim Engelli Sitelere Girmek

Nedir? Nasıl Yapılır? 21 Ağustos 2011
DNS Değiştirerek Erişim Engelli Sitelere Girmek

DNS Nasıl DeğiştirilirDNS(*) değiştirmek her ne kadar teknik bir konu gibi dursada gelinen şu noktada her eşcinselin bilmesi gereken bir işlem. Erişim engeli konulmuş bir çok siteye rahatça erişmenizi sağlayan bir yöntem olan DNS degiştirmek, engelli sitelere erişimde uygulanabilecek olan ilk işlem. DNS değiştirerek erişemediğiniz sitelere daha önceden yazmış olduğumuz proksiler(**) aracılığı yada bahsetmiş olduğumuz TOR gibi çeşitli yazılımlarla erişmeniz mümkün.

22 Ağustosta uygulanacağı söylenen filtreleri taslağında suç olarak teşkil edilen DNS degiştirme işlemi, düzenlenen ve 20 Kasıma ertelenen taslakta neyseki hiçbir şekilde bahsedilmiyor.

Özellikle ’e giremeyen arkadaşlardan aldığımız maillerle aşağıda görmüş olduğunuz tedbir kararından bahsedilmekte. Aynı şekilde ’ya giremeyen arkadaşlarda bu uyarıyı görmekte. ’ya giremeyen arkadaşlar www..com adresinden siteye hiçbir DNS değişikliği yapmadan erişebilirler. Ancak hairyturks’e giremeyen arkadaşların DNS değiştirmeleri gerekmekte. Google DNS ile rahatlıkla erişebilecek olduğunuz hairyturks için yapmanız gereken ayarlar ile ilgili videolar hemen uyarının altında olup eğerki takıldığınız yerler olursa yorum kısmımızdan bize iletebilirsiniz.

5651 sayılı yasa uyarınca katalog suçlar kapsamında yapılan teknik inceleme ve hukuksal değerlendirme sonucunda; bu internet sitesi (hairyturks.com) hakkında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın 13/07/2009 tarih ve 421.02.02.2009-197179 nolu kararı gereğince İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.

(After technical analysis and legal evaluation based on the catalog crimes of the Law no 5651, Administrative measure has been taken for this website (hairyturks.com) according to decision no 421.02.02.2009-197179 dated 13/07/2009 of “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı”)

Windows 7 de DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Windows XP de DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Mac de DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Google DNS için videolarda girilen DNS numaralarından 1. kısıma “8.8.8.8” ikinci kısıma ise “8.8.4.4” girmeniz gerekmektedir.

(*) DNS Nedir? http://tr.wikipedia.org/wiki/Dns
(**) Proksi Nedir? http://tr.wikipedia.org/wiki/Vekil_sunucu

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

7 Yorum Yapılmış

 1. doğan [25 Temmuz 2012 - 23:18]

  ya ne gereyi var dns ayarları falan finan insan istediği yere girer ya da girmez neden böyle bir engellemeler oluyor ki insan özgürlüyüne müdehale olur mu senin sevdiğini sevmek zorunda mıyım

 2. İçimdeki Ayı [31 Temmuz 2012 - 15:05]

  Malesef karşımızdaki kişiler tamamen farklı bir zihniyete sahip Doğan.

 3. onur [19 Ağustos 2012 - 20:05]

  nerede Türkiyenin özgür iradesi nerede özgürlük, ben eşcinselim ve Türkiyede yaşadığım için utanç duyuyorum hiç bir sosyal yaşamımız yok hep gizli kapaklı yaşıyoz artık bir son diyelim ?

 4. Batuhan [28 Ağustos 2012 - 00:03]

  Engellemelerin çoğu yaş sınırı dolayısıyla yapılıyor ve işin içinde tabii ki bir homofobiklik vardır azda olsa eminim.

 5. ersin [22 Eylül 2012 - 01:25]

  dns ayarlarına ne yazıcağız planet romeyoya girmek için yardımcı olur musunuz rica etsem giriyo ama resim falan göstermiyor bu dns yi değiştirirsem resim gösterecek mi

 6. İçimdeki Ayı [13 Aralık 2012 - 23:14]

  Dns ayarlarınızı değiştirdiğinizde siteyi tüm işlevleri ile kullanabilirsiniz.

 7. Abidin A. [03 Ağustos 2014 - 06:01]

  Adamsın

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
 • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
 • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
 • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
 • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...