Bir Eşcinselin İntihar Mektubu

Ortaya Karışık 4 Eylül 2011
Bir Eşcinselin İntihar Mektubu
Yazarın Notu

Bu yazı tamamen hayal ürünüdür ve insanları intihara teşvik etmek gibi bir amaca kesinlikle hizmet etmez; aksine bu anlamsız durumun ne kadar saçma olduğunu vurgulamak için kalem alınmıştır. Okurun dikkati bu yönde olmalıdır.

Eşcinsel İntihar MektubuSaat 3.43
Uyku tutmadı. Uyuyamıyorum. İnsanlar ne zaman öleceklerini bilmedikleri için rahat rahat uyuyabiliyorlar. Ben uyuyamıyorum. Öleceğimi günü bildiğim için değil, ben zaten hergün ölüyorum.

Saat 3.49
Nedenini hiç bilemedim. Önceden çok merak ederdim: neden böyleyim? diye. Sonra bıraktım merak edip hayatı anlamsızlastırmayı. Anı yaşamaya karar verdim. Olmadı, onu da yapamadım. Bir erkeğin bir başka erkeği sevebilmesini kimse anlamadı çünkü kimse anlatmak istemedi. Çok istedim, çok kez denedim ama olmadı, ben de anlatamadım ki zaten bür süre sonra ben de pes ettim. Olmuyordu.

Saat 4.01
Normalde hemen pes eden biri değilimdir. Bu arada söylemek zorundayım: dün kabataş’ta içtiğim çay çok güzeldi. Şuan kafamda, milyon adet düşünce var.

Saat 4.11
Sessizlik ilk defa manidar. Çalışma masamda annemin resmi var. Kimseye borçlu gitmek istemem. Çekmecede kime ne kadar vermem gerektiği yazıyor. Sadece markete 25 kuruş borcum var. Geçen süt almıştım sokak kedileri için, bozuk kalmamıştı. Mutlaka verin parasını, bırakıyorum buraya. Bir çok kişiden alacağım varmış. İsimlerini yazmıyorum. Hepsine helal olsun. Borçluluk hissederlerse bana karşı, sokak kedilerine süt alsınlar yeter.

Saat 4.19
Ölmekten korkmuyorum sadece sevdiklerimi üzeceğim için üzülüyorum. Özellikle de annemi. Bir annenin evladını yitirmesi galiba dünyanın en acı şeyidir. Anneler dünyanın her yerinde aynı şekilde ağlarlar. Doguda veya batıda, hiç fark etmez nerede oldugu, hangi dilde, hangi dinde olduğu. Evlat acısı evlat acısıdır.
Özür diliyorum.

Saat 4.27
Kafam biraz dumanlı.

Saat 4.39
Ey insanlar size sesleniyorum. Benim sizden hiçbir farkım yok, olmadı da, olmazdı da. Sadece zevklerimiz farklı hepsi bu. Ben sizin zevklerinizi sorgulamadım, sizler neden benim dünyamı sorgularsınız. Sadece benim değil, benim gibi olan herkesin.

Erkekliğine toz kondurmayanlar, size sesleniyorum.

Ben o kadar erkeğim ki adam gibi adamım hem de! Arkasından vurmadım kimseyi, art niyetli olmadım hiç, kimseyle alay etmedim. Adam gibi adamdım hep. Hiçbir zaman yanlış yola sapmadım, kimsenin namusuna göz dikmedim.

Kendi halimde bir insandım. Vatanıma milletime toplumuma hep iyi oldum. Kalıcı olan şeylerle uğraştım. Ben adamlık naraları atanlardan hep daha fazla adam oldum.

Rakı içtim. Erkeksi görünmek için değil. Sevdiğim için. Sakalım hep vardı. Erkeksi görünmek için değil, erkek olduğum için.

Beni anlamayan dostlarım, size söylüyorum: ben sizleri hep anladım. Beni en iyi anlayanınız bile yanlış anlıyordu. Ben sizi hep anladım. Hepiniz sıkıntılı anlarınızda beni bulurdunuz. Ben sıkıntılı anlarımda hep yalnızdım. Hani Mevlana diyor ya: Yalnızlığım, yanımada hiç kimse olmamasından değildir, beni anlayan birinin olmamasındandır, diye. Benimki de aynı hesap işte. Ama sizlere kızmıyorum. Dünyaya faklı noktalardan bakıyorduık. Ben sadece biraz daha geniş bakıyordum. Siz pencereden, ben ve benim gibiler ise terastan bakar hayata. Ben sizi binlerce kez davet ettim terasa. Olmadı. Fazla geldi size. Ama sorun değil. Hiç değil hem de. Lütfen kimse kendine kızmasın.

Erkek erkeği sevebilir
Saat 5.01
Erkek erkeği sevebilir.

Saat 5.11
Gölgeler arasında yaşamaktan sıkıldım. Anne sana yalan söylediğim için kendimi hep suçlu hissettim. Aynı şekilde babacım sana da öyle. Kapadokya’ya gittim, Midyat’a gittim, oraya gittim buraya gittim. Kimle gittiğimi sordunuz hep. Arkadaşla deyip durdum ben de. Ama hep benim fotoğraflarımı gördünüz. Arkadaşımla olan fotoğraflarımı hiç görmediniz.

Arkadaşım değildi O, sevgilimdi.

Bütün resimleri bilgisayardımda şifreli bir klasörün içinde gizli bir klasörün içindeki bir başka şifreli klasördeydi. Bilgisayarımın da şifresi vardı. Telefonumunda. Hayatımdaki her şeyin bir kilidi vardı. Bıktım.

Ha bir tek fotoğrafı vardı elle tutulan, o da hep benimleydi zaten. Cüzdanımdaydı. Şimdi masamın üstünde, bana gülümsüyor. Trabzon’da çekmiştim bu fotoğrafı. Bilgisarımdaki bütün resimleri, evrakları vs. hepsini sildim. Hatta hard diski çıkarıp parçaladım. O’na zarar vermenizi istemem. Diğer resmi de birazdan yakacağım zaten.

Saat 5.25
İki gündür telefonlarım kapalı. İki gündür evdeyim. İki gündür ne yapıyorum ben Allah aşkına? Canım şu an ne yapmak istiyor bilmiyorum. Acı bir kahve iyi giderdi ama rakı daha güzel gidiyor şimdilik.

Saat 5.37
İnsanlar eşcinsellere farklı bir gözle bakıyorlar. Anlamıyorum. ile ibne aynı şey değil ki kardeşim. Öyle olsa bütün kadınlar da oruspu olurlardı, değil mi? Canımı sıkıyor bu şekilde düşünen insanların düşüncesizliği.

Ben sadece birini sevdim, sadece bir kişi. Benim hayatım sizinkinden farksız. Sadece benim hayatım değil, bütün eşcinseller için durum böyle. İbne dediğiniz şey, sizin yarattıgınız bir şey. Anlamadım gitti. Neyse sorun değil.

Saat 5.51
Aslında çok daha derin bir mektup yazabilirim. Hepiniz ömrünüzün sonuna kadar ağlar durursunuz. Benim amacım bu değil. Kızgın olduğum o kadar çok insan ve o kadar çok şey var ki, ama ben yazmıyorum, gerek yok. Ben kimseye hesap sormam ki. Sordum mu? Sormadım.

Saat 6.13
Hüseyin, canım dostum. Oğlun olacakmış. Şimdiden söylüyorum: inşallah hayırlı bir evlat olur. Senden ricam, adını Umut koy. Bak vasiyet felan değil ha bu, sadece rica. Adı Umut olsun. Dünyadaki en güzel kelime.

Umut.

Ben çok umutluyum. Bir çok şey düzelecektir. Ben gidiyorum ama umudumu kaybettiğim için değil, sadece canım sıkıldığı için. Bu çok saçma. Bence şu an rakının etkisi ile ne yazdığımı bilmiyorum. Bu arada yazım amma da güzelmiş bea! Sevdim. Daha önce hiç bu kadar güzel yazmamıştım. Rakının bu kadar işe yarayan bir şey olduğunu bilmiyordum. Enteresan valla.

Saat 6.31
Uykum geldi ya da zamanı geldi bir şeylerin.
Herkese ve her şeye sonsuz teşekkürler. Kimseye kırgın değilim, ama bir şartla: diğer eşcinsellere de böyle davranırsanız eğer, hakkımı helal etmem haberiniz olsun.
Hep güldüm, hep güldürdüm. Ağlamanızı istemiyorum ya da ne yapmak istiyorsanız onu yapın, ağlar mısınız zırlar mısınız umrumda değil. Zaten ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar… Bilirim bir de O ağlar…

Anne beni affet diyeceğim ama desem ne yazar demesem ne yazar. Ben yasak olan her şeyi yaşamış ve en yasak şekilde ölüyorum işte. Yaratmadığım bir canı alıyorum. Ne büyük bir gaflet. Ama sorun değil, hem de hiç sorun değil.
Hepinize sonsuz sevgiler.
Bırakın güneş herkes için doğsun.
Oğlunuz, kardeşiniz, dostunuz…
Sevgilin.


5 yıl sonra buldum bu mektubu. Okuyup okuyup güldüm. Neler neler yazmışım ben öyle. En depresif halimde bile hayat doluymuşum. Zaten belliymiş hiç bir zaman canıma kıyamayacağım. Deli miyim ben? Her şeyin her zaman bi çaresi vardır. Biraz sabret yeter.

Tahminimce hemen hemen her insan evladı hayatında en az bir defa bir şeyler karalamak istemiştir buna benzer, yani intihar mektubuna benzer…

Bazıları bu yanılgıyı gerçekleştirme gafletine düşerler. Asla bu hatayı yapmamalı insan. Neden onca şeyden vaz geçsin ki insan.

Rakı içmek varken, sevdiğine sarılmak varken, anneni görmek varken, sinemaya gitmek varken, sevişmek varken, istiklal caddesi varken, yüzmek varken, maç izlemek varken, dondurma yemek varken, yürümek nefes almak varken… Her şeyi geçtim, gülmek varken, umut varken neden kendinden vaz geçsin ki insan…

Bu arada çocuğun adını Umut koydular ama ben söylediğim için değil, harbiden de Umut koyacaklarmış zaten.

Umudunuz eksik olmasın, kendinizden asla vaz geçmeyin…
Bırakın güneş herkes için doğsun, gerekirse savaşın ama pes etmeyin.
Şarkılar herkes için. Tüm güzellikler hak edenlerin olsun.
Kardeşiniz, abiniz, arkadaşınız…
Yoldaşınız,
Ordinaryman.

 
Etiketler: , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

18 Yorum Yapılmış

 1. Harpagon Marx [04 Eylül 2011 - 14:01]

  Ben yasak olan her şeyi yaşamış ve en yasak şekilde ölüyorum işte… nasıl bir cümle bu böyle nasıl bir psikoloji kısa,öz ama her şeyi açıkça ortaya koyan bir cümle.şaşırdım 40 yıl düşünsem böyle bir cümle kuramam

 2. Erkan Yenice [04 Eylül 2011 - 14:55]

  Birisi var,çok uzaklarda…Bu tanıdık cümleleri içinden belki milyonlarca kez geçirmiş birisi…Çok özel birisi…Bu satırları belki de hiç okuyamayacak,ama şunu bilsin ki,yalnız değil,anlaşılamaz değil,hele hele yadırganmış hiç değil…Bizden biri,sizden biri,benden biri…Tüm acılarına rağmen insanlık onurunu hiç bırakmamış özel insan! Seni çok seviyorum,tenden öte,candan öte…

 3. Diyarbakır Bear [04 Eylül 2011 - 17:23]

  İnsanlar eşcinsellere farklı bir gözle bakıyorlar. Anlamıyorum. Eşcinsel ile ibne aynı şey değil ki kardeşim. Öyle olsa bütün kadınlar da oruspu olurlardı, değil mi? Canımı sıkıyor bu şekilde düşünen insanların düşüncesizliği.

 4. Bearcub Hkn [05 Eylül 2011 - 10:56]

  mektubu okurken o anı sanki kendim yaşadım. intihar etmediğine çok sevindim. Sanki o ölmüş olsa benim de bi parçam ölmüş olacaktı…

 5. Ordinaryman [05 Eylül 2011 - 18:40]

  Bu cumleleri cok sinirli bir animda, sabaha dogru kaleme aldim. Yazarken biraz kendimden biraz bizden olsun istedim. Yarattigim karakter hepimizden bir parca tasiyor.
  * begenmis olmaniza cok sevindim. Umarim diger yazilarimi da begeneceksiniz.
  Bizi bize, onlari onlara anlatmaya devam edecegiz…
  Sevgi ve saygilarmla.
  Ordinaryman

 6. oğuz [11 Eylül 2011 - 22:13]

  gerçek den üzüldüm sana ama sonun da 5 yıl sonra deyince sildim göz yaşlarımı gerçek den çok içden yazmışsın tebrik ederim her şey gönlünce olsun .

 7. Dark Bear [24 Eylül 2011 - 18:06]

  gözlerimden yaşlar süzülmesine engel olamadım, hepimizin en az bir kez bile olsa yapmayı düşündüğümüz intihar düşüncemizin çok iyi kaleme alınmış haliydi. tebrikler Ordinaryman.

 8. Ordinaryman [24 Eylül 2011 - 21:45]

  @oğuz, beğenmene sevindim, sağolasın, var ol; ama olay benim başımdan geçmedi ki inşallah kimsenin başından da geçmez. Hayali bir karakter bu. :)

  @Dark Bear, abi seni ağlatacağımı bilsem yazmazdım. Senin kadar iyi kalemim oluncaya kadar yazmaya devam edeceğim, sozlukten biliyorum seni ben de ordayım.

 9. calcene [24 Eylül 2011 - 22:45]

  Dünyaya faklı noktalardan bakıyorduık. Ben sadece biraz daha geniş bakıyordum. Siz pencereden, ben ve benim gibiler ise terastan bakar hayata..Ben sizi binlerce kez davet ettim terasa. Olmadı. Fazla geldi size..yazılanların bu paragrafını aynen yazmak istedim..ilk cümledeki bakıyorduk kelimesinin yanlış hali bakıyorduık haliyle…yazılanlarda insanın kendinden birşeyler bulmaması mümkün değil…o cümle olmazsa bir diğeri size yaşadıklarınızı yaşamak istediklerinizi sorgulamış haliyle..nasıl bir yüreğe ve beyne sahiptir bu cümleleri kuran biri gerçekten helal olsun demek geldi içimden..hüzünden mutluluğa doğru giden bir yol gibiydi…sonunu tahmin ettiğini zannederken 6.his vari bir durumla güzel bir finalle noktaladığın için teşekkürler güzel kardeşim…

 10. sercenk [16 Ekim 2011 - 03:40]

  bende sabahın bu saatinde okudum hüngür hüngür ağlıyorum çok iyisin bii walla … iyiki yaşanmamış böle bir olay güneş her insan için doğuyor hem pencereden hem terastan bakanlar için güzel hepimize yeter….

 11. spirit [15 Kasım 2011 - 02:35]

  aynı benim ilerde yapacağım şeyi yazmışsın kardeşim, eline sağlık. o hayali karakteri oynayacağım bir gün. ama gününü kestiremiyorum, hayatımın hangi bölümünde daha az acı verir onu düşünüyorum, bana değil sevdiklerime.

 12. Ordinaryman [15 Kasım 2011 - 23:31]

  Eğer bu yazıda vermek istediğim asıl mesajı alabilmişse insanlar, yani ağlamak yerine gülmeyi seçmek gerektiği bilincine ortak olmuşlarsa bu beni mutlu eder. Bu yazıyı beğenmiş olmanız elbette bana ayrı bir mutluluk veriyor lakin altını milyon defa çizmekte yarar görüyorum: bu yazı üzmek için değil, yaşama sevincini teşvik için yazılmıştır. Ne yazık ki bazı arkadaşlar olayı yanlış anlamışlar. Kendinden vaz geçmek yanlıştır. Güneşin herkes için doğduğu bu dünyada perdeleri örtmek anlamsızdır, perdeleri ve pencerelerinizi açın. Güneş toplayın…
  Bu yazıyı bu şekilde okumanızı, anlamanızı temenni ediyorum.
  Saygı ve sevgilerimle.
  _Ordinaryman.

 13. jby [06 Aralık 2011 - 23:00]

  Bu yazılanlar güzel; ama benim içim yanıyor, yüreğimde öyle derin bir acı var ki…. İnsanı sevdikleri, ailesi kabul etmeyince neyin önemi var??… Benim için hayat öyle boş ki… Yaşadığım bu ülkede herkes beni olduğum gibi kabul ederken, ailem beni kabul etmiyor…. ve aklım hep şu soruda, benim için hayatın anlamı nerede?

 14. selim_bull [13 Ocak 2012 - 10:30]

  Eline koluna hatta kalemine sağlık. Mektubu okumaya başladığımda sanki birisi beni çok iyi tanıyor ve zamanında yaşadığım birtakım olayları dile getiriyor diye düşündüm (saçma bir düşünce ola bilir ) ama ister istemez böyle düşündüm işde. Genel olarak hepizin yaşadığı bir takım olumsuzluklar bunlar.Çok şükür aşdım bunu ve kabullendim ben böyleyim ve böyle yaşamakdan da büyük zevk alıyorum.Gizliyim çevre ailem bilmiyor, bilmesinede gerek yok ben bildiğim gibiyim ya gerisi boş, ve herkese sesleniyorum sizin seslendiğiniz gibi hayat herşeye ragmen yaşamaya değer. ve TERAS dan bakmaya devam edin yeter…..

 15. Ordinaryman [22 Ocak 2012 - 02:59]

  @jby yaşamak yaşamın ilk amacıdır misali, birilerinin seni kabul edip etmemesi onların amacı; sen zaten amacına ulaşmışsın, aynaya baktığına olduğun kişisin… her şeye rağmen hala benim amacım yok diyorsan, güneş toplamak amacın olsun o halde. lütfen sıkma o güzel canını.

  @selim_bull çok sağol abi. dediğim gibi, hayali bir karakter ama hepimizden bir şeyler kapmış. sana kesinlikle katılıyorum. kimsenin bilmesine gerek yok. hiçbir arkadaşım benim yanıma gelip: ordinaryman sana bir şey söyleyecem ama aramızda kalacak, ben kızlardan hoşlanıyorum demedi! biz neden iki büklüm oluyoruz? kimsenin bilmesine gerek yok. hayata terastan bakmaya devam etmeliyiz, lakin unutmamak gerek önce terasa çıkmak gerek…

  Sevgi ve saygılarımla
  _ordinaryman.

 16. alfonzo [08 Mart 2012 - 23:50]

  varya okurken bir acayip oldum. bu adam gitti mi diye hep pür dikkat okudum ama sonda intihar etmedigini görünce baya kızdımm :) neden intihar etmedi diye. zuahhaha şaka tabi ama bu kadar gerçekçi olunmaz ki kardeşim üzdün bizi. şahsıma üzüldüm, böyle bir mektup okumak canımı sıktı ama allaha şükürler olsun ki aramızdasın hala. muckss yeni yazılarında kolaylıklar dilerim.

 17. Emir [05 Ekim 2013 - 14:13]

  Sevindim açıkcası sonunun kötü bitmediğine anlatırken bile herşey umut dolu hayatınızda tutuabileceğiniz biri olursa gerçekten sevebileceğiniz bi sevgiliniz oldunda ölmek degil ömrünüzü uzatmanız gerekir diye düşünüyorum bence bu sizin için bir şans malesef ben sizin kadar şanslı olamadımdan alternatif seçimden ziyade benim için bir çıkış yolu olacak bu hiç tanımasamda sizi seviyorum hayatınıza iyi bakın =)

 18. ersnclk [06 Ağustos 2014 - 02:46]

  Eşcinsel olduğunu haykırmaktan korkuyorsan ve bu şekilde yaşamak zor geliyorsa intihar etmek kurtuluş olabilir, ancak geride kalanlara bırakılan bu tür bir mektup onları iki kez yıkacaktır bü yüzden yaşamak için kendini anlat yada arkanda hic bir iz birakmadan yitip gitmek bu hayattan …sanırım benim için en dogru olanı herşeyi geride bırakıp gitmek yada derin bir uykuya dalmak …bu aralar çok kırgınım hayata…

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
 • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
 • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
 • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
 • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...