“Benim Çocuğum” ilk kez !f Festivali kapsamında seyirci ile buluşuyor!

Alıntı Kaynaklar 11 Şubat 2013
Benim Çocuğum ilk kez !f Festivali kapsamında seyirci ile buluşuyor!

my child, belgesel, benim çocugum Bir gün çocuğunuz size kendisi hakkında hiç bilmediğiniz bir gerçeği söylerse…

“Benim Çocuğum, kimsenin sırt çeviremeyeceği sevgi hallerine odaklanıyor. Biz ekip olarak izlerken çok ağladık, ama üzüntüden değil, böyle bir filmin hayatı devşirebileceğine inandığımız için, bir filmin böylesine sade bir anlatımla ‘olmaması gereken’i, olması gerekene davet edebilecek kadar güçlü olduğunu gördüğümüz için.

İçten direnişlerine tanık olduğumuz LGBT bireyler ve ailelerini bir de sizlerle buluşturup; biricik evlatların biricik ebeveynleri olmanın getirdiği duygularını, bakış açılarını ve başa çıkışlarını belgeselin yanında bir de canlı canlı onlardan dinleyelim; sevgileriyle aktivistliği yeniden tanımlayan bu ebeveynlerin insanlık üzerine düşündüren, topluma açılma süreçlerini paylaşalım istedik.”

benim çocugum, my child, program

Homofobinin ve transfobinin karşısına çıkabilecek en güçlü, en sağlam direnişin sade ve içten bir anlatımı.

Benim Çocuğum bizi Türkiye’de beş farklı eve götürüyor. Anne-babaların gözünden, lezbiyen, gey, biseksüel ve trans çocuklarının hikâyelerini dinliyoruz. Hikâyeler, inkar, travma, çaresizlik, korku, utanma, kabullenme ve yeniden doğma gibi temalarda ortaklaşıyor. Bir anne çocuğuna zarar gelecek mi diye endişelenirken, bir diğeri trans kızına aldığı ilk sütyeni hatırlıyor. Bir büyükannenin “Bu iş Allah’tan mı?” diye soruşu var, Allah’tan olanı kabul etmeye hazır. Homofobik ve transfobik bir toplumda çocuklarını olduğu gibi kabul edebilmekle kalmayan bu ebeveynler, deneyimlerini paylaşırken, aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlıyorlar. Gücünü anne babaların sevgisinden alan , homofobinin ve transfobinin karşısına çıkabilecek en güçlü, en sağlam direnişin sade ve içten bir anlatımı.

Yönetmen Hakkında

Belgesel sinemacı ve akademisyen lisans derecesini Hampshire College’dan Sinema-Televizyon dalında, sanatta yeterlik diplomasını da Temple Üniversitesinden Film ve Medya Sanatları dalında aldı. 2000-2005 arasında İstanbul Bilgi Üniversitesinde öğretim elemanı, bölüm başkanı ve yüksek lisans program direktörü olarak çalıştı, 2005-2009 arasında Sabancı Üniversitesinde ders verdi ve 2007’de Boğaziçi Üniversitesinin öğretim kadrosuna katıldı. Benim Çocuğum, Belgesel Araştırmaları Merkezi docİstanbul’un kurucularından olan Candan’ın üçüncü uzun metraj belgeseli.

Kaynak : moreleskisehir.blogspot.com ve ifistanbul.com

 
Etiketler: , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

  • Kerim : Selam Ben Azərbaycandan ariyorum Bana yardim edin...
  • Olguncu : Güzel bir yer aşkımı orda buldum...
  • Jeyan : Ben orası paşamken takılırdım oraya durakkende gittiğim çok olmuştu...
  • Mehmet : Herkese bol arkadasliklar...
  • Harun : Bayramın ikinci günü daha önceleri önünde yürüyüp bir türlü içe...