Ayılık nasıl doğdu?

Kategorilenmemiş 1 Haziran 2007
Henüz Küçük Resim Eklenmemiş

Çok değil, bundan 15-20 yıl vvel, kimi eşcinseller, kendilerini ya da hoşlandıkları kişileri ‘Bear’ (Ayı) diye çağırmaya başladılar. ABD’nin eşcinsel nüfusunun en yoğun olduğu bölge San Francisco’da aynı anda birkaç grup tarafından Bear Magazine gibi bildiriler yayımlanmaya başlandı. İlerleyen zaman içerisinde, ‘Bear Hug/Leather Bear play parties’ gibi partiler düzenlendi. Kişisel ilanların yer aldığı BBS (Bulletin Board Services), ‘ayılar’ın ilk iletişim ağı oldu. Lone Star adındaki bar da, ‘ayılar’ın buluşma mekânı oldu. ‘Ayılık’ kavramının belgelendiği ilk makale, 1990’da Seattle Gay News adlı gazetede; düzeltilmiş kopyası da hemen ardından Drummer dergisinde yayımlandı. 1992’de ilk uluslararası Bear Expo düzenlendi. Bu organizasyon dahilindeki Ayı Güzellik Yarışması (Mr. Bear) ise fuarın önüne geçti. Tüm bunları, Denver’daki ‘Octoberfest’, ‘Chicago Bear gurur yürüyüşü’, New Orleans’taki ‘Southern Decadence’ gibi bölgesel etkinlikler izledi. 1995 yılında, Bear History Project (BHP) kuruldu. 1995’te ise, Frontier dergisi, Bear idollerinden Mark Mc Quade’i kapakta yayımlayınca, ‘ayı’ fenomeninde yeni bir çığır açıldı.

www.milliyet.com.tr

İlgili Wikiler : Bear (Eng), Bear Community (Eng)

 
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

6 Yorum Yapılmış

 1. izlek [01 Haziran 2007 - 13:26]

  Gay, bear gibi tanımsal kelimeleri çok sevmiyorum aslında. Çünkü bu kelimelerin karşılığı olan fiziksel ve ruhsal duruşlar, insanı belli kalıplarla sıkıştırıyor bence.

  Bu sabah, yazlık kıyafet genelgesine uyarak okula ceketsiz gidince, öğrencilerim hocam göbeğiniz sizden önce gidiyor dedi bana:) Tartıda da 76’yı görünce, “Tanrım bear olmuşum” dedim kendime.

  Bearlık sadece fiziksel değişimle geçilebilecek bir kategori midir? Yoksa hayata karşı farklı bir duruşuda ifade eder mi acaba?

 2. diagonel [01 Haziran 2007 - 15:17]

  hiç bir zaman ayı olamayacağım:(
  ama bear lover olmakta güzel be abi
  :)

 3. gaykedi [02 Haziran 2007 - 01:30]

  bu arada eklemek isterim, mesela türk toplumun da koç gibi erkek bir övgüyken, ayı olumsuz mana da kullanılır, oysa avrupa da özellikle iskandinav ülkelerinde zannediyorum buna almanya da dahil ayı kelimesi bir övgüyken mesela koç demek bir hakaret :)

  olay tamamen geçmişteki kutsal totem hayvanlara ve, toplum mitolojisine gidiyor :)

 4. İçimdeki Ayı [02 Haziran 2007 - 02:22]

  Tanımlar ve anlam daralmaları…

  Biraz farklı bir konudan örnek olucak ama; dinledigimiz ama klibi çekilmemiş olan bir şarkıyı düşünelim bu şarkıyı dinlerken gözümüzün önünden bir senaryo akmaya başlar, bizim kendi senaryomuz devam ederken hiç şüphe yok ki başka bir yerde başka bir zamanda başka bir senaryo bizimkimden farklı olarak aynı şarkı ile başka bir zihinde akıp gitmektedir. Ancak dinledigimiz şarkıya klip çekildigi vakit, her dinlemede hem biz hemde diger dinleyenlerin aklından aynı senaryo akmaya başlar. bu durumda iş senasirtin beceresine göre olumlu veya olumsuz anlam kazanır.

  Diger bir açıdansa önümüzde bir meyva tabagı bulundugunu varsayalım. hiçbir şekilde hareket edemiyoruz ve birinden meyve tabagındaki o kırmızı yuvarlak şeyi istiyecegiz. Hemen tanımlamaya başlıyoruz, şurda sagda veya solda şu renkte şu boyutta olan meyveyi verebilirmisinz şeklinde. Ama şöylede birşey varki o an için tanımadıgımız meyve o anın şekillendirmesidir ve farklı biçimlerde de bulunabilir ve işte bu durumda o meyveye ELMA demiş olmamız bizi birçok şeyden kurtarır ve elma isimli meyveyi daha rahat tanımlamamızı saglar.

  Peki elma hala meyvemidir? Tabiki de, sadece biraz daha anlam daralmasına ugramıştır o kadar.

  Bear kavramınıda buna benzetmekteyim. Herşey bir başka şeyin altkümesi misali ama hepsi birbirine baglı. Ayı’yım demek hiç şüphe yok ki eşcinselim kelimesini kendi içinde barındırmaktadır. Ama Eşcinselim demek ayıyım kelimesini direkt olarak içinde barındırmamaktadır.

  Bu nedenle tanımlamların ve sınıflamaların insan hayatını kolaştırdıgı aşikar bir durumda dogrudur ancak kişi eger bulundugu kelime içerisine sıkışıp kalmış ise ne yazık ki bu kendi kalıbını bilmeyen bir bardak su gibi bulundugu yerin kalıbını almak ve dolayısı ile yanlış bir kişilige bürünmekdir. Bu nedenle herşey kişide bitmektedir.

  Ve Ayılık…

  Sadece fiziksel bir görünümü en azından ilerleyen zaman içerisinde terketmiş olan (terketmek sadece bilinen göbekli, kıllı gibi tanımlamalar dışı fiziksel görünümlerin eklenmesidir) AYI kavramı hayata karşı farklı bir bakış açısına sahiptir.

  Bu arada aramızda bir bearlover mı var yoksa bana mı öyle geldi birden :)

  Aç parantez, bilgilendirme için teşekkürler gaykedi. Zamanında ayıcıklardan biri biraz az uyuyup ta dur ben şu kurttan önce davranıyım da şu insancıklara yolu ben göstereyim deseymiş belki durum daha farklı olurdu şimdi :) Tabi işin şakası bu ve ikinci bir aç parantez şuan ki kurtÇUK larla alakası yoktur örnegimin, aklımdan öyle pırtlayı vermiştir :)

 5. diagonel [02 Haziran 2007 - 11:16]

  bende bear olmak istiyorum ….

  öğretmen sınıftaki öğrencisine sorar;

  söyle bakiyim çocuğum büyüyünce ne olmak istiyorsun?

  çocuk;

  ben büyüyünce bear olmak istiyorum öğretmenim …..

  :)

 6. İçimdeki Ayı [03 Haziran 2007 - 03:38]

  Öğretmen : Peki nasıl bir bear olmak istiyorsun çocugum?

  Çocuk : Bearlover bir bear :)

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Kerim : Selam Ben Azərbaycandan ariyorum Bana yardim edin...
 • Olguncu : Güzel bir yer aşkımı orda buldum...
 • Jeyan : Ben orası paşamken takılırdım oraya durakkende gittiğim çok olmuştu...
 • Mehmet : Herkese bol arkadasliklar...
 • Harun : Bayramın ikinci günü daha önceleri önünde yürüyüp bir türlü içe...