Arjantin Eşcinsel Evliliği Tartışıyor

Haberler 7 Kasım 2009 Arjantin Eşcinsel Evliliği Tartışıyor
Arjantin Eşcinsel Evliliği Tartışıyor

Güney Amerika’da ilk eşcinsel evliliği meşrulaştıracak ülke olmak için hazır mı?

Gey ve Lezbiyen aktivistler bunun böyle oldugu düşüncesi yolunda. Bunun yanında Arjantin meclisinte büyüyen bir çoğunluk eşcinsel evliligi destekliyor ve bu anlamda geçtigimiz Perşembe günü bazı kanunların değiştirlmesini gündeme getirdiler.

Arjantin’in Gey, Lezbiyen, Biseksüel ve Travesti Federasyonu başkanı Maria Rachid, ülkedeki kanunların  sosyal ve politik kontekste değişmesi gerektigini vurguladı.

Arjantinde 1994 yılına kadar başkan olan birisinin evli ve roma katolik kilisesine bağlı olması gerekli kılınıyordu. Bu durumun değismesine rağmen hala dinci gurubun meclisteki üstünlüğünün eşcinsel haklarının kabulunde nasıl bir etkisi olup olmayacağı henüz belli değil. Roma Katolik Kilisesi hala ülkede her konuda yönlendirici bir konumda.

Bazı Katolik ve Evangelistler hükümeti hayatın normalini bozarak cinsel sapıklığı arttırdığı ve aile kurumunu yıktıgını savunuyorlar.

Cem Che

 
Etiketler: , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

1 Yorum Yapılmış

  1. TatlıDillim [13 Kasım 2009 - 20:12]

    mesele amerikalı muhafazakar kesimin, başta senin de belirttiğin gibi evangelistlerin (presbiteryen ve baptistler başta olmak üzere) eşcinselliği varolan bir durumdan ziyade bir davranış olarak göstermeye çalışmalarıdır. ünlü komedyen Dennis Miller onların hiç değişmeyeceğini, konusu açıldığında hep vurgular ve dalgasını geçer. bence onun bunun bizi “meşrulaştırmasını” beklemek yerine aktif ve pozitif eylemler yapmamız gerektiği. yani zengin ve sosyal olmalıyız :) bunu ben buldum ;)

    +Milkay ‘ı ilk yazısıyla okuyorum sanırım. canım çikolata çekti nickini görünce, insan bi çikolata fotosu koyar yahu, ayılı mayılı. iştahlar açıla :P

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

  • Kerim : Selam Ben Azərbaycandan ariyorum Bana yardim edin...
  • Olguncu : Güzel bir yer aşkımı orda buldum...
  • Jeyan : Ben orası paşamken takılırdım oraya durakkende gittiğim çok olmuştu...
  • Mehmet : Herkese bol arkadasliklar...
  • Harun : Bayramın ikinci günü daha önceleri önünde yürüyüp bir türlü içe...