Aileye Açılmak…

Ortaya Karışık 5 Nisan 2010 Aileye Açılmak...
Aileye Açılmak...

Herşey lise çağlarındaki arayışlarımın farklı oldugunu sezinlememle başlamıştı. Ne yapılır böyle durumlarda? Kime ne söylenir bilinmezliği vardı içimde. Aileme söylesem ya farklı anlarlar beni yada farklı yaşamaya mecbur bırakırlar diye düşüncelerim vardı. Nitekim sonuçlarına katlanmak gerekirdi diye söyleniyordum içimden. Lise bitseydi de özgürlüğümü kazansaydım düşüncesini beynime kazımıştım ama özgürlügün zor oldugu yerlerde “özgürce yaşamak”lafı ağır geliyordu kimi zamanlar.Hep içimde nükte kalmıştı. Açıklamalıyım söylemeliyim birilerine.

Üniversite çağı gelmişti sonunda. Başka bir şehirde başka bir hayata başlamak ne kadar çekici geliyordu. Çocukluğundan vazgeçip artık büyük düşünmeliydim sanırım. O zoraki heteroseksüel hayattan vazgeçip ben olma duygusu vardı hep. Çevremde kendini özgürleştirmiş yaşam biçimleri vardı. Görüyordum onları ama hep tepkilerden önyargılardan ve korkularımdan dolay görmemezlikten geliyordum.Aşık oluyordum ama kendi içimde başlatıp kendi içimde bitiriyordum duygularımı. İçine kapanık yaşam biçimini dışa vurmalıydım. Birisine ihtiyacım vardı. Aslında onunda bana ihtiyacını sezinler gibi olmuştum. Korkuları yenme zamanının geldigini kendime kabullendirip dışa açılma zamanı gelmişti. O zaman bu kadar basit degildi birilerini bulma veya tanışma.

Kendini rahatça ifade eden bir arkadaş vardı okulda. Ona gitmeyi kafama koyup açılacaktım. Yanına yaklaştım ve onla konuşmam gerektigini söyledim. Evine davet etmişti beni.Akşama kadar kararsızlığım yine ön plana çıkmıştı. Gidip gitmemek vardı içimde. Karar zordu ama dogruydu benim için. Gitmeliydim ve ondan bana yardım etmesini istemeliydim. Evine gittigimde güzel bir karşılamadan sonra konumuza gelmiştik. İçimdekileri anlatırken sanki can dostum gibi beni dinliyordu. Evet dedi sende geysin. Ben zaten kabullenme aşamasını çoktan geçtiğimi ama konunun ön yargılar,korkular ve aile baskısı oldugunu söylemiştim.Bana aile olayının zor oldugunu sadece bu yüzden ailesinden ayrıldıgını söylemesi korkularımı arttırmıştı. Bilmeliydi birileri benim oldugumu ve artık biliyordu da. Yeni arkadaşlıklar sayesinde yeniden kendimi bulma vardı artık. Biraz daha rahatlamıştım.

Ailemin yanına gittigimde ise sıkıntılar artıyordu. Beklentileri ve istekleri farklı ama benim yaşadıklarım ve yaşamak istediklerim çok farklıydı. Ailemin bilmesini o kadar çok istiyordum ki ama korkularım yüzünden hep içine kapanık çocuksu tavrımı yansıtıyordum onlara. Okulunda bitmesini hiç istemiyordum. Çünkü okul bittiginde yine üniversite öncesi yaşadıklarım beni bırakmayacak ve eski halime dönmekten korkuyordum. Heteroseksüel yaşam bana göre hiç degildi. Üniversite son sınıfa geldigimde okul bitecek ailemin yanına tekrardan yerleşecem ve zor olan hayata başlama düşüncesi sıkıyordu beni. Ailede benden hariç bir ablamın olması bizimkilerin erkek evladı düşüncesiyle benden beklentilerini artırıyordu. Babam heteroseksüel hayatı benimseyen biriydi. Eşcinselligi bir defa konuşmaya kalkmıştım ki ne oldugunu anlamadan tepkilerin dozunu aşırmıştı.Annemse kendi halinle ev hanımı ama çocukları için hayatını adardı. Ablama açıklamalıydın kendimi.

Ara tatilde ablamla konuşmam gerektigine vardım. Ablama nasıl söyleyecektim konuyu nasıl açacaktım onu bile bilmiyordum. Sıkmacalı bir tavırdan sonra tüm cesaretimle konuşmaya karar verdim. Evde kimse yokken açtım konuyu. “Abla sana bir sır verecem ve bunu saklamanı rica ediyorum. Kendimden eminim çok zorluklar çektim söylemek söylememek arasında gidip geldim ama sana güvenmeliyim ve ailemden biri bilmeli bunu o da sensin. Abla erkeklere ilgi duyuyorum.” diye söyleyince yediğim tokadın acısını hala hissederim. Anlayış gösterecegini bende beklemiyordum ama zor oldu onun içinde. Daha sonraları konuştugumuzda yavaş yavaş oda beni kabullenmişti. Babam bilsemi veya annemin haberi olsa ne derdi diye ikimiz düşünüyorduk artık. Sonra karar aldık onların bilmesi gerekmiyor. Ben hayatımı yaşayacam özgürce ama bu özgürlük kısıtlı olacak. Özgürlügün kelime anlamını yitirdigi yerlerde özgürce yaşam saçma geliyordu bana. Ailemin yanından uzaklaşıp başka bir şehirde çalışıyorum ve yaşıyorum artık.

Babam vefat ettiginde en çok ona kendimi açıklamamak üzmüştü beni.Anneme de geçen sene söylemiştim eşcinsel oldugumu. Kabullenmedi ilk başta 4ay kadar konuşmadı benle ama evlat tatlıdır anneler için.O da annelik duygularına mı yenik düştü yoksa benim eşcinsel oluşumu mu kabullendi hala bilmiyorum. Söyledigi bir tek kelime sakın Antakya’ya geldiginde bu tavırlarını dışarıya yansıtma oldu.Söz verdim ona özgürlügün kısıtlı oldugu yerlerde artık bende kendimi kısıtlıyorum. Umarım şu son günlerdeki tartışmalar daha fazla saçma olmadan insanların eşcinselleri hastalıklı gösterme çabaları son bulurda toplum kendi önyargılardan vazgeçer ve herkese cinsel eşitlik hakkı tanır. Son olarakta bana göre eşcinselleri hastalıkları gören zihniyetlerin hastalıklı bireyler oldugunu söylemek istiyorum.

Bu İzmir’de yaşayan aslen hataylı olan Kenan’ın bana göndermiş oldugu açılma ve yaşam hikayesidir…

 
Etiketler: , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

2 Yorum Yapılmış

 1. İçimdeki Ayı [05 Nisan 2010 - 10:52]

  Çoğumuzun yaşadığı ve çoğu kişininde daha yaşayacağı bir manzara malesef… Teşekkürler Alex.

 2. Şirin Ayı [05 Nisan 2010 - 14:34]

  okadar çok insan yaşıyorki bunları.ama çoğu ailesine kesinlikle açıklamıyor.Çünkü ahmet yıldız’ın başına gelenler başkalarının başınada gelebilir.Aslında iyileşememiş yara bere içinde olan bu toplumda özgürce ben eşcinselim demek imkansız.UMARIM BU TOPLUM İYİLEŞİR BİR GÜN.

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
 • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
 • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
 • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
 • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...