3. Cinsiyet Sorunsalı

Ortaya Karışık 21 Kasım 2008 3. Cinsiyet Sorunsalı
3. Cinsiyet Sorunsalı

sorunsalı oldum olası duyduğum zaman bende hoş bir hissiyat uyandıran kavram olmamıştır. Daha önceleri Kadın, Erkek ve Eşcinsel? başlığında da bu konudaki fikirlerimi dile getirdiğim yazının ikinci bölümü sayılabilinecek olan bu yazınında ortaya çıkmasına okuduğum başka bir yazı sebep oldu.

Gün içerisinde birkaç gün sonra çıklayacak olduğum yeni bir ekleme (siteye) için google da arama yaparken Günay Doğan isimli bir arkadaşın “Türkiyede Olmak” başlıklı yazısı ile karşılaştım. Buradan ulaşabileceğiniz bu yazıda geçen ifade;

Belki de 3. bir cins olarak ilan edilmesi gerekiyor eşcinselliğin. Ülkemizde birçok çevre tarafından kabul görmesinin de tek yolu bu sanırım. Çeşitli formlarda, iş başvurularında ve bilimum tanıtımlarda “cinsiyet” bölümüne “eşcinsel” ya da aynı anlama gelen daha farklı bir ifade konulmalı.

şeklinde idi. Yazının genelini değerlendirecek olursak türkiyedeki eşcinsel bireylerin yararına yazılmış gibi duruyor olsada kaş yaparken göz çıkartılmış.

İnsanoğlu kadın ve erkek olmak üzere 2 cinsiyetten oluşmaktadır. Ancak bunun yanı sıra birçok cinsel yönelim söz konusudur; düzcinsellik , eşcinsellik, biseksüellik, transeksüellik, travestilik vs.. Bunlar cinsiyet kavramı olarak dile getirildiği vakit aslında istemli veya istemsiz bir şekilde dışlamaayrımcılık yapılmaktadır.

Diğer bir yandan iş başvurularında veya bilumum tanıtımlarda kadın , erkek seçeneklerinin yanına eşcinsel ibaresinin eklenmesi ise özel hayat yapılan bir saldırıdır.

Daha önce yazmış oldum yazıdan ufak bir alıntı;

Ben o degilim.
Kadın ve erkegin dışında,
Üçüncü bir cins değilim.
Ben o değilim.
Kadın ve erkekten bagımsız olan değilim.
Sevgili Elton John’un dedigi gibi
But I want love, just a different kind”
Ben erkegim

Sizlerden birazcık farklı olarak
Sevdigimde bir erkek…
 
Etiketler: , , , , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

3 Yorum Yapılmış

 1. wecarealot [27 Kasım 2008 - 05:54]

  Yazı iyi niyetle yazılmış aslında, ama fiyasko.

  Neredeyse cinsiyet bölümü bile o formlardan kaldırılmalıyken bir de yönelim eklensin… Oldu, fotoğraf ve video da ekleyelim, fantazilerimizden de ufak bir paragraf yazalım.

  “Kendinizi onların yerine koyun bir de…” demiş bir de yazar. Daha bugün, aşırı empatiyle yatak odasına kadar giren bir arkadaşımın aslında eşcinselliğimle çok da barışık olamadığını öğrendim. Kendini o odada düşlediği için iğreniyor.

  Ayarsızlık bu.

 2. İçimdeki Ayı [28 Kasım 2008 - 03:24]

  Yazıda da dediğim gibi tam anlamıyla “kaş yaparken göz çıkartmak” fazlasıyla uygun bir cümle yazı için.

  Empati kısmında ise çok yol katetmemiz gerekiyor. Sadece eşcinsellik değil, birçok konuda. Belki bir gün başarabilirsek empati denen mereti o zaman yüzlerce, binlerce, milyonlarca sorunu ortadan kaldırmış olucaz.

 3. sunsassasin [08 Mart 2009 - 05:29]

  bence türkiye’de eşcinsel olmak gerçekten zor.Yakın çevremde bile bu konu açıldığında inkar etmek zorunda kalıyorum ve bu benim canımı gerçekten sıkıyoru.Umarım bir gün Türkiye eşcinsellerin rahatca yaşayabileceği bir ülke haline gelir.

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

 • Kerim : Selam Ben Azərbaycandan ariyorum Bana yardim edin...
 • Olguncu : Güzel bir yer aşkımı orda buldum...
 • Jeyan : Ben orası paşamken takılırdım oraya durakkende gittiğim çok olmuştu...
 • Mehmet : Herkese bol arkadasliklar...
 • Harun : Bayramın ikinci günü daha önceleri önünde yürüyüp bir türlü içe...