1 Aralık 2011 Dünya AIDS Gününe Davet!

Haber ve Duyurular 30 Kasım 2011
1 Aralık 2011 Dünya AIDS Gününe Davet!

1 Aralık günü ilk tanımlandığında panik, korku ve endişeye neden olan HIV; günümüzde gelişen tedavi yöntemleri ile farkındalık, dayanışma ve pozitif bir yaşam kazandırdı insanlığa. Bugün bize düşen görev, 1 Aralık’ta HIV’le ilgili gerçekleri öğrenip, korunarak, erken tanı ve tedavi için düzenli test yaptırmak. Ancak en önemlisi HIV ile yaşanabileceğini kabul ederek, birlikte yeni bir yaşama “merhaba” diyoruz!

HIV ile yaşayan kişilerin sosyal, psikolojik, tıbbi ve hukuksal yönden desteklemek amacıyla HIV pozitifler ve yakınları tarafından 2005 yılında kurulan olarak 1 Aralık Dünya gününde herkesi erken tanı için düzenli test yaptırmaya davet ediyoruz.

Bu amaçla 1 Aralık 2011 Perşembe günü sivil toplum ve özel sektör kuruluşlarının, gönüllü ve sanatçıların desteği ile “Erken Tanı Hayat Kurtarır! Korku Değil, Bilmek Seni Yaşatır!” demek için Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Uluslararası Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMISC) ve Ulusal Gençlik Parlamentosu ile birlikte İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere genelinde 72 yerelde 82 kurum ve kuruluşun desteği ile etkinlikler düzenliyoruz.

Kurulduğumuz günden bu yana 1.000’in üzerinde kişi ve yakınına destek sağlayan Pozitif Yaşam Derneği olarak; erken tanının hayati önemi olduğunu vurguluyoruz. Öte yandan HIV yayılımın önüne geçmenin en önemli yolunun insanların düzenli test yaptırmaları ve tedaviye erişimlerinin kolaylaştırılması olduğuna inanıyoruz.

“HIV ile yaşamak mümkün”

Bu yıl tüm dünya da “Sıfır Yeni HIV Enfeksiyonları, Sıfır Ayrımcılık, Sıfır AIDS’e Bağlı Ölümler” bağlamında ele alınan Dünya AIDS gününde, Pozitif Yaşam Derneği olarak topluma “HIV vücuda girdikten sonra yıllarca bulgu vermeyebilir. HIV pozitif olup olmadığınızı öğrenmeniz için ’doğru’ zamanda HIV testi yaptırmanız gerekir. Tek eşli olsanız bile “BENİM BAŞIMA GELMEZ” demeyin. Hiçbir sağlık sorunu yaşamasanız da korunmasız her türlü cinsel ilişki, güvenli olmayan kan nakli sonrası ve hamilelik öncesi HIV testiyaptırmanızı tavsiye ediyoruz. HIV pozitif olduğunuzu öğrenmekten korkmayın. Unutmayalım; erken tanının hayati önemi vardır” diye sesleniyor ve HIV ile yaşamın mümkün olduğunu şu sözlerle vurguluyoruz; “Tedaviye erişimi olan HIV pozitifler sağlıklı ve kaliteli bir şekilde günlük yaşantılarına, eğitim görme ve çalışma hayatlarına devam edebilir, evlenebilir ve gerekli önlemlerle çocuk sahibi olabilirler.”

Pozitif Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Ünlü: “Bu çağrımızı dikkate alacak herkesi, Derneğimizin, bizi destekleyen kurum ve kuruluşlarının yanında yer alarak, HIV ve AIDS’e ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla daha fazla kalabalığı, daha gür bir sesle duyurması için 1 Aralık 20011 Perşembe günü 10.30’ta İstanbul-Galatasaray Meydanı’na bekliyoruz. kapsamında, Türkiye’nin diğer kentlerinde de çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bu şekilde Türkiye çapında etkinliklerle bu çağrımızın daha çok kişiye ulaşmasını umuyoruz” diyerek davetimizi iletiyoruz.

Çiğdem Şimşek
Pozitif Yaşam Derneği
İletişim Sorumlusu

Tel : (212) 288 38 83
Gsm : (541) 247 48 02
Web : www.pozitifyasam.org

Not

Etkinliklerin yapılacak olduğu iller ve özellikle İstanbul etkinliğinin detaylı programına erişmek için buraya tıklayınız.

 
Etiketler: , , , , , , , , , ,
 

Beğendiyseniz daha fazlası var

Söyleyecekleriniz mi var? Buyrun...

 
İçimdeki Ayı - Yazarlık Başvurusu

İçindeki Ayıya Kulak Verenler

  • Madamlulubel : Ben kaş, smiley ve burun piercingi kullandım. Şuan sadece kaş piercingi...
  • Kötü Kedi Şero : keyifli bi etkinlikti... sıcak samimi ve içten bi sohbetti... katılan h...
  • Göksel K. : Valla bu kapaktaki adamla sevişmek için her şeyimi veririm....
  • İçimdeki Ayı : Fariz Merhaba, Heteroseksüellik neden oluşur, esas nedeni nedir?...
  • Fariz : iyi gunler sorum şu: eşcinsellik neden oluşur,bunun esas nedeni ne, ...